Конкретни предложения в проекта за Национална здравна карта, са неприемливи и трябва да бъдат преразгледани, тъй като ще съсипят здравеопазването в Шуменско. Заради това на всяка цена трябва се търси разговор „на живо“ с министъра на здравеопазването Петър Москов.

Около мнението се обединиха днес всички присъстващи на разширено заседание на комисията за изработване на Областната здравна карта с шефове на лечебни заведения и представители на общините, инициирано от областния управител Донка Иванова. 

"Ако приемем това, което ни се спусна отгоре, пътят е предначертан. Да не се правим, че не разбираме нещата“, каза управителят на Комплексния онкологичен център д-р Сотир Караниколов. Той бе категоричен, че предложената Национална здравна карта ощетява Шумен за сметка на Варна и това ще доведе до демотивиране и отлив на лекари. „Ако днес се поддадем, ефектът ще бъде пагубен в следващите години“, добави д-р Караниколов.

За здравната карта зам.-кметът по здравеопазване на Шумен д-р Светлана Маркова използва думата „безобразие“ и прогнозира, че в най-скоро време шуменското здравеопазване ще бъде просто един превързочен пункт.

„Не може позиции, които вече са постигнати, като качество на медицинската дейност, да бъдат по някакъв начин ощетявани“, каза директорът на МБАЛ-Шумен д-р Атанас Атанасов. Той предложи да се направи сериозен анализ на разминаванията и да се направи аргументирано предложение за промяна.

Според д-р Атанасов, ако здравната карта остане в този вид, то в болницата се очертава голям проблем за отделенията „Уши, нос, гърло“, „Ортопедия и травматология“ и „Неврология“. 

"Не приемаме конкретни предложения в проекта на Национална здравна карта, не приемаме административния подход, не приемаме и некоректно променените методики, по които тя е направена. Предлагам да направим аргументирано предложение в писмен вид, което да се изпрати на НСОРБ и преди крайния срок на общественото обсъждане да бъде представено на живо на министъра на здравеопазването“, каза Иванова. Според нея на срещата с министъра трябва да присъства представител на РЗИ-Шумен, на община Шумен, депутатите, лекарския съюз, управителите на Онкологичния център и на МБАЛ-Шумен.

„В Шумен държим да имаме гарантиран достъп до качествено здравеопазване. Трябва да направим така, че да защитим нашите потребности. Има един месец за обществено обсъждане на Националната здравна карта и в този срок трябва да се защитят предложенията за област Шумен“, каза Иванова.

Решено бе утре сутринта, при зам.-кмета по здравеопазване на Шумен д-р Светлана Маркова, да се съберат всички аргументи против предлаганите в Здравната карта промени. В петък има заседание на Областен съвет по здравеопазване, където пак ще се обсъжда обобщеното становище. 

ШУМ.БГ