Властите в Германия планират да забранят на имигранти от други държави от ЕС да ползват повечето от помощите за безработни за срок от 5 години след пристигането им. Това е реакция на критики от популистката "Алтернатива за Германия" спрямо либералната имиграционна политика на канцлера Ангела Меркел, пише "Файненшъл таймс".

Изданието обръща внимание, че недоволството и споровете сред избирателите растат не само заради вълната от близо 1 милион души, дошли от страни извън Европа, но и заради пристигането на бедни имигранти от Източна Европа и особено на румънци и българи след отпадането през 2014 г. на забраната да работят в Германия.

Министърът на труда и социалните грижи – социалдемократът Андреа Налес казва, че напълно подкрепя принципа за свободно движение на хора в ЕС, но добавя, че "свободата на достъп до социални помощи е нещо друго".

Според правителствени данни през януари помощи са поискали около 440 000 имигранти от други страни в ЕС – предимно от Полша, Италия, Румъния, България и Гърция. "Файненшъл таймс" уточнява, че тук са включени и работещи с малки заплати, които си помагат на доходите с някои помощи и поради това няма да бъдат засегнати от новото предложение.

Според действащият от декември закон граждани на други страни от съюза могат да получат някои социални помощи в Германия след като безработни от 6 месеца. През януари кметът на Хамбург, който е и водеща фигура в Социалдемократическата партия, предложи 1 година без достъп до помощи.

Министър Налес дава за пример и две решения на Съда на Европейския съюз, одобрили спирането на социални помощи. Първият случай бе на румънка, която никога не бе работила нито в родината си, нито в Германия, а вторият – на испанец, който през 2012г. поискал помощи преди да си потърси работа.

Дневник