След Великденската трапеза и непосредствено преди Гергьовската "Дневник" припомня един от текстовете си със съвети за разтоварване и отпочиване от обилното хранене и тежкото агнешко месо.

По традиция на Великден се яде (много) агнешко месо. Това е натоварваща храна, която тялото преработва по-бавно. В комбинация с козунака и яйцата има голяма вероятност да се чувстваме преяли и подути дни след великденската трапеза, особено ако преди това сме постили. За радост има ефикасни диети и тактики за бързо пречистване на организма точно за такива случаи. "Дневник" събра няколко от тях от различни блогове и журнали за здравословно хранене.

Плодове, зеленчуци и прясно изцедени сокове

Пресните плодове и зеленчуци са винаги на първо място в списъците със съвети за разтоварване. Това не е случайност или баналност, а елементарно правило на здравословното хранене. Истината е, че никоя друга храна не е толкова богата на прочистващи фибри и антиоксиданти, витамини и вода.

Антиоксидантите са особено необходими след натоварване на стомаха, когато свободните радикали са "във вихъра си", а фибрите успокояват цялата хранителна система. Препоръчва се зелена салата и плод за десерт вместо сладкиш. Прясно изцедените сокове, макар че при тях се губи значителна част от фибрите на плода, също са далеч по-полезни от газираните напитки и натуралните сокове в магазините.

Освен всичко друго плодовете и зеленчуците са нискокалорични, така че могат да се консумират в неограничени количества, като едновременно засищат и помагат за освобождаване от натрупаните излишни килограми. За по-бърз ефект е добре също и да заместим пържените храни с обработени на пара и белия хляб с пълнозърнест поне за няколко дни.

Много вода

Водата е може би най-ключовата съставка от процеса на прочистване. Тя едновременно хидратира и помага за отделянето на токсините от тялото. Освен това колкото повече вода пием, толкова по-малко храна е необходима за засищане. Още по-полезна за детоксикиране е водата с резен лимон и няколко капки лимонов сок. Една такава чаша всяка сутрин подпомага функцията на жлъчката и черния дроб. Лимонът обаче сваля кръвното налягане, така че хора с ниско кръвно не трябва да прекаляват.

Подправки, чесън и оцет

Според проучване от 2011 г., публикувано в журнала Nutrition, хората, които консумират голямо количество подправки с храната си всеки ден, имат по-ниски нива на инсулин и триглицериди (мазнини) след обилно ядене, отколкото останалите. Обяснението е, че подправките забавят усвояването на мазнини, докато антиоксидантите им се борят със свободните радикали, произведени от вредните храни. Полезни са всички видове подправки и особено по-силните като риган, розмарин, канела, червен пипер, куркума.

За любителите на алтернативната медицина експертите препоръчват нещо силно и дори малко екстремно - сок от чесън. Качествата на чесъна като защитник на имунната система са известни на всички, но се оказва полезен и в случаи на преяждане. Соковете му помагат за извеждането на натрупан холестерол от тялото и съдържат алицин, който има антибактериално действие, както и желязо, калций и витамин С.

Чесновият сок, макар и да звучи страшно, всъщност не е неприятен, защото не се прави единствено от чесън. Към него се добавя и сок от грейпфрут и мед. Тези, които ще се въздържат и от тази рецепта, е достатъчно да добавят пресен стрък в салатата си или в ястието си. Също като лимона чесънът е противопоказен в големи количества за хора с ниско кръвно налягане.

Една супена лъжица оцет с храната също има голям ефект за организма. След преяждане с въглехидратни храни кръвната захар се вдига значително. Скоро след рязкото вдигане обаче има и рязък спад, което създава усещането за глад още докато стомахът е пълен. Оцетът предпазва от този ефект. Той е полезен и за сваляне на излишните килограми заради оцетната киселина, а оцет балсамико е особено богат на антиоксиданти.

Пречистване отвън

Прекаленото количество токсини в организма се отразява на цялото същество, не само на тялото. Експертите препоръчват при разтоварване да се има предвид и психичното състояние, като на първо място се намали стресът, защото той предизвиква производството на хормони, забавящи детоксикиращия процес. Добър "лек" за стреса е йогата, която също така помага за тонус на тялото и отпускане на затегнатия стомах.

Друг метод за външно пречистване е контрастният душ - пет минути под гореща вода, последвани от 30 секунди студена и така три пъти; накрая 30 минути под завивките в леглото. Това стимулира кръвообращението, забързва метаболизма и помага на органите да изхвърлят по-лесно токсините. Същия ползотворен ефект имат и сауната и парната баня, при които излишните вещества се изхвърлят чрез пот.

При хранително отравяне

Случва се подуването и неразположението след обилно хранене всъщност да са симптоми на хранително отравяне. Когато е в лека форма, човек може да се справи с него сам. Абсолютно задължително в тези случаи е да се приемат много течности и минимално количество храна.

След като се почувства известно облекчение - обикновено на втория ден - диетата за възстановяване позволява меки храни като банани, варен ориз, ябълково пюре, препечени филийки и каша от овесени ядки. Следващата стъпка е плавно добавяне на още храни като варени яйца (но не и след Великден), задушени зеленчуци и плодове, както и пилешки гърди, приготвени на пара. До пълното възстановяване е добре да се избягват млечни продукти, пържени, мазни и лютиви храни, сурови зеленчуци, алкохол и газирани напитки.

dnevnik.bg