Българският хелзинкски комитет (БХК) заведе в Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) дело за отказа на българската държава да разследва крайна публична хомофобска реч на омразата, включваща призиви и закани за насилие и убийство към участниците в "София прайд 2014", провел се на 5 юли 2014 г. Това съобщиха от организацията.

Жалбоподателят е Радослав Стоянов – хомосексуален мъж, активист за равноправие и редовен участник в ежегодното шествие "София прайд".

Малко преди провеждането на прайда през 2014 година във Фейсбук е създаено контрасъбитие, наречено "Антигей парад". Като организатори са посочени партиите "Атака" и ВМРО–БНД (днес част от Патриотичния фронт), както и нерегистрираната Националистическа партия на България, българският клон на международната неонацистка мрежа "Кръв и чест" (Blood & Honour).

В социалната мрежа са публикувани крайни изрази на хомофобска омраза и закани със смърт и насилие към участниците в "София прайд 2014". На 13 юни Стоянов подава жалба до Софийската районна прокуратура (СРП) и изрично моли за спешно разследване, тъй като остава съвсем малко време до провеждането на шествието - 22 дни, и съществува реална опасност от осъществяване на заплахите.

Софийската районна прокуратура не предприема никакви действия. Два месеца след подаването на жалбата от обвинението възлагат предварителна проверка. Тя продължава четири месеца и на 23 декември 2014 г. – над 6 месеца след подаване на жалбата – СРП отказва да образува досъдебно производство.

"Според районния прокурор изказванията във Facebook били вече изтрити, макар и до днес част от тях все още да са достъпни. Според него те нямало как да бъдат възстановени, макар това също да не е вярно – всяка изтрита информация се пази за определен срок от компанията - собственик на Facebook. Съгласно постановлението на районния прокурор целта на извършителите не била да подбуждат към извършване на престъпления, а да покажат на обществото, че "не бива да бъде демонстрирано това поведение и сексуалната ориентация на тези хора, тъй като е неморално и би могло да засегне развитието на децата", цитират постановлението от БХК.

Всички следващи инстанции, включително Върховната касационна прокуратура (ВКП), потвърждават отказа да се образува досъдебно производство. Те не обръщат внимание на твърденията на жалбоподателя, че част от изказванията са все още достъпни, а изтритите е могло и може да бъдат възстановени.

Според ВКП "употребените остри думи и изрази са били провокирани от лицата, подкрепящи гей парада".

Пред Съда в Страсбург твърдим, че са нарушени процедурните задължения на държавата, които съответстват на правата на жалбоподателя на свобода от нечовешко и унизително отнасяне – член 3 от Европейската конвенция за правата на човека (ЕКПЧ); на зачитане на личния и семейния живот – член 8 от ЕКПЧ; на свобода на сдружаването и събранията – член 11 от ЕКПЧ; на ефективно вътрешноправно средство за защита – член 13 от ЕКПЧ; и на свобода от дискриминация – член 14 от ЕКПЧ", пишат от БХК.

"Именно това допустителство от страна на прокуратурата спрямо престъпленията от омраза е най-прекият път към повтарянето им и затвърждаването им като пример за подражание. По подобен начин властите "създадоха" с възхваляване на престъпни расистки деяния насилника на Митко от Овчеполци, който казва, че набил детето, защото искал да бъде "герой" като хайкаджиите по границата", заяви адвокат Маргарита Илиева, директорка на Правната програма на БХК.

Дневник