Световният №2 Анди Мъри продължи похода си към титлата на "Ролан Гарос" след нова трудна петсетова победа.

Шотландецът се наложи с 6:2, 2:6, 4:6, 6:2, 6:3 над 22-годишния представител на домакините Матиас Бург след 3.38 часа игра в мач от втория кръг на надпреварата.

Това е втори пореден тежък двубой за Мъри, който на старта на турнира направи обрат в пет сета срещу квалификанта Радек Степанек.

В днешния двубой претендетът за титлата в Париж срещна сериозни затруднения срещу 164-ия в световната ранглиста, но в крайна сметка класата и опитът си казаха думата. Основните проблеми на шотландеца бяха при изпълнението на сервис, като той успя да вкара само 59% от първия си удар срещу 70% за съперника.

Бург направи повече печеливши удари от именития си съперник - 55 срещу 46, докато броят на непредизвиканите грешки бе почти равен - 44 срещу 45.

Първият сет започна очаквано и след няколко разменени пробива Мъри натисна съперника си при негов сервис. В четвъртия гейм французинът спаси три брейкбола, а резултатът седем пъти бе равен, преди шотландецът да реализира четвъртата си възможност за пробив и да поведе с 3:1. Той задържа преднината си до 5:2, когато отново проби и поведе в сетовете.

Втората част отново започна добре за Мъри и той поведе с 2:0, но след това последва изненадващ срив и той загуби всички оставащи геймове до края, допускайки в процеса и три пробива. Негативната серия продължи и в третия сет, когато Бург проби още в първия гейм и затвърди предината си при 2:0. Това се оказа достатъчно да затвори частта и да поведе.

Притиснат до стената, Мъри се събуди и с два пробива за 3:1 и 6:2, също както в първия сет, изравни и прати двубоя в решаваща пета част. В нея шотландецът бързо поведе с 5:1, но младият му съперник показа характер и не се предаде. Той успя да намали до 3:5, но все пак световният №2 не допусна изненада и приключи мача с първия си мачбол.