Барак Обама положи венец от цветя на мястото на първата в света атомна бомбардировка – Хирошима. Така той се превърна в първи действащ президент на САЩ, посетил мястото, предаде "Ройтерс".

С този символичен жест Токио и Вашингтон се надяват да подчертаят своя съюз и да вдъхнат живот на усилията за унищожаване на ядрените оръжия, коментира агенцията.

В мемориалния паметник на мира Обама каза, че споменът за случилото се на 6 август 1945 г. никога не трябва да избледнее, предаде БТА, като цитира "Асошиейтед прес". Редом до него стоеше японският премиер Шиндзо Абе.

Обама подчерта, че бомбардировките над Хирошима и Нагасаки са били "жесток край на Втората световна война" и че "техни жертви са станали невинни хора".Той отправи също призив за съкращаване на световните арсенали от ядрени оръжия и за придвижване към свят, свободен от ядрени оръжия.

По думите на Обама историята на човешката цивилизация е изпълнена с войни и затова човечеството трябва изцяло да промени отношението си към самия въпрос за водене на войни и да направи всичко за тяхното избягване.

След пускането на атомната бомба над Хирошима на 6 август 1945 г., мигновено загиват хиляди хора и още около 140 хиляди до края на годината. Град Нагасаки е поразен от втора атомна бомба на 9 август същата година и след три дни Япония капитулира. Мнозинството американци смятат, че атомните бомбардировки са били необходими, за да се сложи край на Втората световна война и да бъде спасен животът на много хора. Според повечето японци те са били неоправдани, отбелязват "Ройтерс" и Би Би Си.

Обама не поднесе извинение за бомбардировките и речта му бе размишление за ужасите на войната и за надеждата му, че трагедията в Хирошима ще послужи за "морално пробуждане". Той се срещна с оцелели и близки на загинали от бомбардировките.

Някои от оцелелите споделиха пред Би Би Си, че признават, че страната им е извършила ужасни престъпления в други азиатски държави, за които не се е извинила. "Но пускането на атомна бомба е абсолютното зло", споделят те.

Преди да пристигне в Хирошима, Обама посети американските военни в Ивакуни, военновъздушна база на морската пехота на САЩ. Той заяви че отношенията между САЩ и Япония "са ярък пример как може да бъдат преодолени и най-болезнените разногласия". "Някогашните врагове съумяха да станат не само партньори, но и най-добри приятели", констатира той в речта си пред американските военни в Япония.

По силата на договор от 1951 г. в Япония са разположени близо 50 000 американски военни.