Любимият турнир на "Реал" (Мадрид) отново е оцветен в бяло, за 11-и път.

"Кралският" клуб увеличи рекорда си от спечелени европейски титли, след като се наложи с 5:3 с дузпи над градския съперник "Атлетико" във финала на Шампионската лига в Милано. В редовното време и продълженията двубоят завърши 1:1.

Централният защитник на "Реал" Серхио Рамос откри резултата още в 15-ата минута след изпълнение на свободен удар. Белгиецът Яник Ферейра Карско изравни 11 минути преди края на редовното време.

Двата отбора си размениха по едно полувреме. Първото беше доминирано изцяло от "Реал", докато "Атлетико", принудени от обстоятелствата игра по-активно през второто полувреме.

"Реал" можеше да открие резултата още преди да са изтекли десет минути. В шестата минута Гарет Бейл изпълни опасен свободен удар, а Каземиро отправи удар от около шест метра, но вратарят на "дюшекчиите" Ян Облак успя да спаси по магически начин.

След още девет минути обаче "Реал" поведе. Тони Кроос изпълни свободен удар, Бейл на предната греда отклони топката, а Рамос изскочи зад защитата, за да промуши топката под Облак. При подаването на Бейл останаха съмнения за засада на Рамос, но съдиите не я отсъдиха.

Голът даде още повече увереност на играчите на треньора Зинедин Зидан и те заиграха свободно по терена. От обичайната твърда и стегната игра на "Атлетико" не беше останало много. Притежанието на топката на "дюшекчиите" беше под 30% за първия половин час, а положенията пред вратата на Кейлор Навас липсваха.

До края на полувремето "Атлетико" не успя да създаде нищо опасно, а израз на лошата има игра беше ударът на Антоан Гризман от 25 метра край гредата в 43-ата минута. Французинът се опита да измъкне най-доброто от нищото, което отборът на Диего Симеоне представи на "Сан Сиро".

Второто полувреме обаче промени изцяло характера на мача. "Дюшекчиите" поеха инициативата и принудиха съперниците си да се бранят. Минута след подновяването на играта английският рефер Марк Клатенбърг отсъди дузпа за нарушение на Пепе срещу Фернандо Торес.

Този момент можеше да върне "Атлетико" в резултата, но голмайсторът на отбора Гризман стреля мощно и уцели напречната греда. Въпреки че беше видимо разочарован, пропускът не се отрази сериозно на намеренията на тима. "Атлетико" продължи да притиска съперника си в опит да изравни, докато "Реал" прие позицията на защитаващ се.

В 55-ата минута централният защитник Стефан Савич може да изравни, след като след изпълнение на статично положение Диего Годин отклони към задната греда. Ударът на черногореца обаче мина край гредата. Четири минути по-късно Саул опита да отбележи гол с акробатично изпълнение, но встрани от целта.

"Реал" разчиташе на контраатаки, относително редки, но 71-ата минута най-добрата ми акция изведе Карим Бензема отдясно лице в лице срещу Ян Облак. Вратарят на "Атлетико" спаси.

Шест минути по-късно Облак отново се намеси решително в поне два случая, след като настъпи трайно разбъркване в наказателното му поле, а късмета си опитаха Кристиано Роналдо и Бейл. Савич също помогна за отразяването на опасността, което имаше ключово значение за последвалите събития.

Минута Хуанфран центрира отдясно, а Караско се измъкна от Лукас Васкес на задната греда и отбеляза за 1:1 своя първи гол в Шампионската лига.

Минутите до края на мача се превърнаха в кошмар за "Атлетико", защото "Реал" отново мина в настъпателни действия в желанието си да си върне преднината. В половината на "дюшекчиите" започна да ври и кипи, но с общи усилия те успяха да опазят вратата си.

В продълженията Роналдо отправи първия опасен удар. Той стреля с глава, но топката се отклони във Фелипе Луис и се насочи към вратата, но без да притесни Облак. След това обаче "Атлетико" започна да натиска съперника си и да търси гол, с който да поведе в резултата. В последната ситуация от първото продължение Гризман опита удар със задна ножица, но много над вратата на Навас.

С напредването на времето качеството на играта спадна значително заради умората в двата състава, а честите схващания водеха до прекъсвания на мача. Съперниците трудно успяваха да направят стойностна атака, тъй като липсваше необходимата свежест. Затова заложиха на по-предпазливите действия в очакване на края. Той дойде без отбелязване на гол, въпреки масираните атаки на "Реал" за десерт.

При дузпите и двата отбора отбелязаха първите си шест удара, но при четвъртото изпълнение Хунфран уцели дясната греда на Навас при 3:4. На Роналдо падна отговорността да довърши съперника и той го направи безупречно. Така за втори път след 2014 г. "Реал" отказа "Атлетико" от трофея и остави "дюшекчиите" да мечтаят за първата си европейска титла след три загубени финала.