Цветана Пиронкова се класира за четвъртфиналите на "Ролан Гарос", след като постигна невероятен обрат срещу втората в световната ранглиста Агниешка Радванска.

Най-добрата българска ракета се наложи с 2:6, 6:3, 6:3 и така продължава напред в турнира, в който досега не бе прескачала трети кръг. Победата и срещу днешната съперничка пък бе едва трети в 12-те двубоя помежду им.

В следващата фаза тя ще се изправи срещу австралийката Саманта Стоусър, която отстрани със 7:6 (0), 6:3 шестата в света Симона Халеп.

Двубоят се изигра в рамките на три дни, тъй като започна в неделя вечерта, но бе прекратен при 6:2, 3:0 в полза на полякинята. Във вторник мачове не се играха заради продължаващите валежи, което не се бе случвало от 16 години насам в Париж.

При подновяването на играта днес Пиронкова демонстрира страхотен характер и великолепна игра и спечели шест поредни гейма, за да доведе мача до трети решаващ сет. Той обаче също се забави, защото играта отново бе спряна.

След поредната принудителна пауза българката не бе загубила концентрация и хъс и продължи серията си до десет поредни гейма в своя полза. Радванска успя да върне един от пробивите, които инкасира, но това не попречи на Пиронкова да сложи точка на спора при 6:3.

Тя спечели първото си подаване в третия сет, а след това поведе и с 40:15 при сервис на Радванска. Полякинята успя да изравни, но след това направи двойна грешка и даде нова възможност за пробив на българката. Тя отново заложи на агресивна, но търпелива игра и това доведе до форхенд в мрежата на Радванска и нов гейм за българката.

Тя затвърди пробива си с деветия си пореден спечелен гейм, след което съперничката и поиска медицинско прекъсване заради проблеми с китката. Това обаче се оказа по-скоро трик, отколкото истинска травма, тъй като след подновяването на играта полякинята не показа никакви признаци за травма.

Забавянето съвсем не повлия на Пиронкова и тя дори проби на нула, за да поведе с 4:0. След това обаче тя допусна Радванска да върне пробива, след като изоставаше с 30:40 и така сложи край на серията на българката. Полякинята затвърди това с най-добрия си гейм за деня и това вдъхна свежест в играта и.

Това превърна следващия гейм в изключително важен за развоя на мача и световната №2 поведе с 30:0, но Пиронкова за пореден път демонстрира страхотен дух и удържа подаването си. Радванска намали до 3:5, след което българката сервираше за мача. Тя не успя да реализира първия си мачбол, но при втория пласира плътен бекхенд, след който съперничката и прати топката в мрежата.