Четири ще са обектите, на които ще работят археолозите от Регионалния исторически музей в Шумен през лятото на 2016 г., съобщиха от културния институт.

Проучванията ще правят на сграда при Южната крепостна стена в югозападния сектор на Вътрешния град на Плиска, като  научен ръководител там ще е Христина Стоянова. Гл. ас. д-р Светлана Венелинова пък ще ръководи разкопките на Селищна могила „Банята” при върбишкото село Иваново, както и на Селище в местността Кеневира до гр. Върбица. Геофизическо изследване ще бъде направено на Център за битова керамика на територията на Външния град на Плиска” с научен ръководител Станимир Стойчев.

Финансирането за обектите ще бъде от Регионален исторически музей – Шумен.

Първите три обекта са в резервите за финансиране от страна на Министерството на културата, като очакванията са да бъдат отпуснати допълнителни средства за археологически сезон 2016 г.

Най-големият обект, на който предстои да бъдат направени археологически проучвания е „Селищна могила Нуриюк”, при с. Сушина, община Върбица. Там ще бъде проучена крепостна стена на 7 хил. години, както и терена около нея. Ръководител ще бъде доц. д-р Стефан Чохаджиев от Великотърновски университет „Свети Свети Кирил и Методий”, а  финансирането ще бъде от Министерството на културата, което е отпуснато при първото разпределение на средства.

Освен това, вече са приключили спасителните проучвания на Кръглата каменна площадка „Арена” в НИАР „Плиска”. Предстои да се издигне временно защитно покритие – осем метра висока метална конструкция с прозрачен купол.

Те са ръководени от доц. д-р Андрей Аладжов от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, а финансирането е от инвеститора на обекта.

През лятото на 2015 г. археолози и обекти от структурата на Регионален исторически музей – Шумен са получили финансиране от държавата за теренни проучвания на „Сграда при Южната крепостна стена в югозападния сектор на Вътрешния град на Плиска”. Средствата са отпуснати от бюджета на Министерския съвет. Направено е геофизическо проучване на „Селище в местността „Садина”, с. Веселиново, както и на „Селищна могила Нуриюк”, при с. Сушина със средства от ежегодното финансиране на археологически проучвания.

От музея припомнят още, че през 2015 г. РИМ е финансирал със собствени средства проучванията на Сграда при Южната крепостна стена в югозападния сектор на Вътрешния град на Плиска; Средновековен манастирски комплекс „Кирека” в чертите на НИАР „Мадара”; Производствен център за художествен метал, с. Златар; Селище в местността Кеневира до гр. Върбица; Център за битова керамика на територията на Външния град на Плиска; Кръгла каменна площадка „Арена” в НИАР „Плиска”.  

ШУМ.БГ