Над 3.1 милиона души се подписаха под онлайн петиция на сайта на британския парламент, призоваваща за насрочване на нов референдум за членството на страната в ЕС. При подписали се поне 100 000 души текстът задължително се обсъжда в дебати от парламента, а правителството е длъжно да отговори официално.

Авторите, привърженици на членството на Великобритания в ЕС, призовават правителството "да приложи правило, че ако "за" или "против" са гласували по-малко от 60%, при избирателна активност под 75% трябва да има друг референдум".

Крайните резултати от референдума от 23 юни са 51.9% за напускане и 48.1% за оставане в ЕС при активност под 72%

Критици на инициативата казват, че това е реакция на изгубилите във вота, които отказват да приемат резултата, и това е изключително недемократично. Други твърдят, че това е реакцията на "алчните" лондончани, които не могат да приемат, че останалата част от Англия мисли по съвсем друг начин. (От 12 района в цялата страна само Шотландия, Лондон и Северна Ирландия гласуваха за оставане в ЕС.)

Инициативата се появи в петък сутринта и в един момент споделянето ѝ в социалните мрежи и желаещите да се включат в нея бе толкова голям, че сайтът parliament.uk блокира. Имаше моменти, в които се подписваха над 100 000 души на час.

До края на съботния ден повече от 150 000 души бяха подписали друга петиция, призоваваща лондонския кмет да обяви столицата за независима от Великобритания, за да остане градът в ЕС. В отговор на антиевропейския лагер, който обяви 23 юни за новият Ден на независимостта, каузата стана известна като #londependence. Близо 60% от лондончани гласуваха за оставане в ЕС.

Понеже референдумът формално е с препоръчителна сила, депутатът лейбърист Дейвид Лами призова парламентът да гласува да не се реализира резултатът. "Събудете се! Не бива да го правим. Можем да спрем цялата тази лудост и да сложим край на кошмара с вот в парламента. Суверенният ни парламент трябва да гласува следващата седмица дали да напуснем ЕС", заяви той.

Лами припомня, че референдумът няма обвързваща сила и посочва, че платформата на привържениците за напускане вече е започнала да се разпада и някои от подкрепилите я вече съжаляват, че са гласували за Брекзит. "Да не съсипваме икономиката си заради лъжите и амбициите на Борис Джонсън."

"Гардиън" описва, че петицията за втори референдум е била регистрирана още на 25 май, т.е. близо месец преди гласуването този четвъртък, както и че най-малък интерес към нея проявяват от Шотландия.

Най-популярната петиция досега е достигала малко под 824 000 подписа и тя е призовавала правителството да плати за ваксини за децата срещу менингит В.

Дневник