Световният шампион Германия показа, че навлиза в още по-добър ритъм на европейското първенство във Франция и се класира с лекота за четвъртфиналите.

Хората на селекционера Йоахим Льов победиха с 3:0 Словакия в Лил след тотална доминация през първото полувреме и много по-умерено и пестеливо поведение след почивката. Това беше най-голямата победа на Германия на еврофинали от 20 години.

Германия подложи на мощен натиск своите съперници от първата минута и резултатът не закъсня. Още в осмата минута Бундестимът откри резултата след изпълнение на корнер. Топката беше изчистена от словашките защитници и попадна на краката на централния бранител Жером Боатенг, който стреля точно в долния десен ъгъл на вратата на Матуш Козачик.

След пет минути Германия можеше да удвои преднината си. Главният съдия отсъди дузпа за това, че Мартин Шкъртел изблъска в гръб Марио Гомес. Месут Йозил застана да изпълни, но ударът му беше отразен от Козачик.

Въпреки това двубоят се заигра на една врата и германците притискаха почти непрекъснато словаците около наказателното поле. В 16-ата минута Гомес получи добро подаване в наказателното поле, но ударът му беше избът от защитниците.

Осем минути след това Йозил не улучи вратата от движение, след като при центриране отляво Гомес му свали топката с глава. В 38-ата минута Юлиян Дракслер получи подаване пред наказателното поле, пое добре с гърди, обърна се, но не успя също да улучи вратата.

Най-доброто положение за Словакия дойде в 41-ата минута, когато след пробив отдясно и центриране на Петер Пекарик Юрай Куцка надигра във въздуха Джошуа Кимих и стреля под гредата с глава. Мануел Нойер обаче успя да стигне до топката и да избие.

Все пак неизбежното се случи в 43-ата минута. След триходова комбинация вляво Дракслер напредна до аутлинията, след като елиминира словашки защитник. Оттам центрира пред вратата, където Гомес засече и увеличи преднината на 2:0.

В началото на второто полувреме словаците изравниха играта и дори отправиха няколко удара към германската врата. Но това не промени нищо в тяхна полза. Напротив.

В 63-ата минута интригата окончателно приключи, след като Дракслер вкара трети гол за световните шампиони. Той остана непокрит при изпълнение на корнер на далечната греда, Хумелс отклони с глава и полузащитникът стреля безпощадно от воле от няколко метра.

До края темпото на игра спадна, тъй като и двата отбора бяха наясно, че няма да може да се случи чудо. Джурица отправи един силен удар от свободен удар край гредата, но като цяло Нойер нямаше много работа. Резервите на Германия Лукас Подолски и Бастиан Швайнщайгер също потърсиха начин да се отличат, но не успяха да изработят четвърти гол, въпреки че като цяло отборът вдигна оборотите в последните минути.

В добавеното време Томас Мюлер поднесе топката на Тони Кроос фронтално срещу вратаря, но полузащитникът на "Реал" (Мадрид) не успя да преодолее внимаващия Козачик.