Националната разузнавателна агенция (MİT) и началникът на Генщаба на турската армия може да преминат на подчинение на президента. Това е заявил държавният глава Реджеп Тайип Ердоган според CNN Türk по време на среща в президентския дворец с ръководството на парламента, включително председателя Исмаил Кахраман. Президентът добавил, че по този начин ще се предотвратят бъдещи опити за преврат.

В момента двете институции са подчинена на премиера, включително защото по конституция президентът има по-скоро представителни функции в републиката.

"Президентът каза, че ще обсъди с опозиционните партии прехвърлянето на разузнаването и Генщаба под контрола на президентството", казва парламентарен източник на "Ройтерс". За целта е нужна промяна в Конституцията, за което трябва подкрепата си да даде и опозицията.

В четвъртък се проведе и първото след метежа от 15 юли заседание на Върховния военен съвет (YAŞ), за да обсъди как д абъде реформирана армията. То продължи 5 часа под прдседателството на премиера Бинали Йълдъръм.

След бурните събития в средата на месеца Ердоган каза, че въоръжените сили – вторите по големина в НАТО, се нуждаят от "свежа кръв". Хиляди военни са арестувани след бунта, близо 1700 офицери, включително почти 90 генерали и адмирали са отстранени "без почести".

"Турската армия в момента е разнебитена сила и ще са нужни години, за да бъде заздравена", коментира Аарън Стейн от базираният във Вашингтон изследователски институт Атлантически съвет. "Заговорът се простира отвъд една малка групичка хора... Освен загубата на Худути (бел.ред. - ген. Адем Худути командваше турските войски от Втора армия по границата със Сирия и борбата с кюрдските партизани и "Ислямска държава", а сега е в затвора в Дюзче), целият апарат за сигурност трябва да се занимва с още една заплаха, совен "Ислямска държава" и продължаващият бунт в Югоизточна Турция".

Гарет Дженкинс, базиран в Истанбул изследовател на турската армия, казва, че "Видяното през последните дни е началото на един процес, който ще повлияе на Турция и въоръжените ѝ сили в следващите 20-30 години. Случва се нещо монументално".

"Смятам, че ще видим едни силно разсделени среди на военните по същия начин, по който това се случи в администрацията. Уволненията и арестите почти парализират цялата командна верига... Неизбежната загуба на доверие има огромен ефект върху оперативните способности."

Същото твърди и о.з. адмирал Джеймс Ставридис, бивш командващ обединените сили на НАТО в Европа. "Ще има силен негативен ефект върху способността на турската армия да изпълнява зъдалженията си в цял спектър сюзнически действия. За съжаление, възможно е след преврата военните да са съсредоточат изключително върху вътрешните си проблеми, безкрайни разследвания и проверки на лоялността – иначе казано, просто върху оцеляването на институцията", написа той в статия за списание Foreign Policy.

Хайуърд Ейзънстат, специалист по Турция в нюйоркския St. Lawrence University, казва, че властите "сега нямат избор, освен да се захванат с мащабно прочистване, защото не можеш да си позволиш да оставиш решени на всичко заговорници в редиците на армията – възстановяването на тези сили ще отнеме няколко години, но реформирането на структурите и доверието ще продължи още повече."

Dnevnik.bg