Около 6500 мигранти са били спасени край бреговете на Либия в една от най-мащабните подобни операции, съобщи бреговата охрана на Италия, цитирана от Би Би Си.

Проведени са около 40 координирани операции на около 20 км от либийския град Сабрата. Според властите спасените са основно от Сомалия и Еритрея. В неделя над 1100 души са били спасени от удавяне в същата зона. През последните четири дни са били спасени над 10 000 мигранти, съобщава агенция АНСА.

Нестабилната политическа обстановка в Либия превърна страната в център за трафика на хора. В последните спасителни операции са участвали кораби от Италия, на граничната служба на ЕС Фронтекс, на организацията "Лекари без граници" и Proactiva Open Arms.

Според "Асошиейтед прес" мигрантите са се опитвали да стигнат до Европа в претъпкани и негодни за плаване лодки, но с достатъчно гориво, за да стигнат до бреговата охрана.

Миналата година над 1 милион души – много от които бягащи от конфликта в Сирия – потърсиха убежище в Европа в най-голямата бежанска криза след Втората световна война. Това доведе до разделение сред страните членки на ЕС относно какъв е най-добрият начин за справяне с кризата.

През март Брюксел постигна споразумение с Анкара за връщане на нелегалните имигранти от гръцките острови обратно в Турция. Преди това страните по балканския маршрут на практика затвориха границите си. В резултат броят на мигрантите, използващи т.нар. Източносредиземноморски маршрут, намаля значително.

Въпреки това мигрантите от африкански държави като Еритрея, Сомалия, Нигерия и Гамбия продължават с опитите да преминат в Италия през Либия. Някои от тях търсят по-добри икономически условия, докато други бягат от политическата нестабилност или от авторитарно управление.

От началото на годината 106 000 души са дошли в Италия, а 2726 са загинали в опит да го сторят, показва статистиката на Международната организация по миграция (МОМ). Според МОМ още 276 000 души са в Либия в очакване да стигнат европейските брегове.

Общо 284 000 мигранти са влезли в Европа от началото на годината през различни маршрути от Африка, Азия и Близкия изток.

dnevnik.bg