Григор Димитров се класира за втори път в кариерата си на осминафиналите на US Open, след като постигна победа в четири сета над Жоао Соуса.

Първата ракета на България се наложи с 6:4, 6:1, 3:6, 6:2 над 36-ия в световната ранглиста португалец след 2.41 часа игра.

Играта на Димитров отново бе на приливи и отливи, като в третия сет той изпадна в дупка, но демонстрира характер и класа, за да приключи двубоя след шест поредни гейма в четвъртата част.

Хасковлията очаква в следващата фаза победителя от сблъсъка между световния №2 Анди Мъри и Паоло Лоренци.

Срещата започна равностойно и двамата тенисисти си размениха по четири сервис гейма. В тях българинът не успяваше да затрудни съперника си при негово подаване, а от своя страна трябваше да отрази две възможности за пробив. Димитров стигна до първата си възможност за такъв при 5:4 и сервис на Соуса и го реализира, с което сложи край на сета в своя полза.

През втората част първата на ракета на България вдигна нивото си и със стабилен сервис започна да диктува случващото се на корта. Още във втория гейм той стигна до четири възможности за пробив, преди да успее да го осъществи. Той спечели подаването на португалеца и за 5:1, след което трябваше да отрази четири брейкбола, преди да затвори сета при третата си възможност за това.

Вместо да пренесе инерцията си и в следващата част обаче, Димитров допусна сериозен срив и позволи на Соуса да спечели пет поредни гейма, най-вече заради изключително неубедителната си игра на сервис. Българинът все пак се събуди и успя да вземе три поредни гейма, в които даде само две точки на съперника си. При 5:3 Соуса сервира за сета с нови топки и без особени трудности намали изоставането си в общия резултат.

Проблемите на Димитров продължиха и в четвъртия сет, след като допусна пробив още в първия гейм, който след това португалецът затвърди за 2:0.

Въпреки изключително стабилната игра на сервис на Соуса, българинът успя да върне пробива за 2:2, а след това и да поведе с 3:2. Последва един от най-оспорваните и красиви като игра геймове, в който Димитров стигна до три възможности за пробив и успя да реализира последната за 4:2.

След това хасковлията изигра един от най-силните си сервис геймове и се приближи на крачка от крайния успех.
Той я направи, след като реализира третия си мачбол при сервис на съперника.