Японецът Кей Нишикори сложи край на пътя на Анди Мъри на US Open. Азиатецът изигра силен мач и след 1:6, 6:4, 4:6, 6:1, 7:5 се класира за полуфиналите.

Шотландецът, когото специалистите определяха като фаворит в САЩ, започна силно и два пъти повеждаше. Шампионът от 2012 г. обаче допусна обрат и след 4.03 часа игра напусна турнира.

В спора за място във финала Нишикори ще играе с победителя от двубоя между Стан Вавринка и Хуан Мартин дел Потро.

По пътя към втората си победа срещу Мъри японецът направи 48 печеливши удара срещу 29 на съперника си, но допусна и малко повече непредизвикани грешки - 60 срещу 46.

Първият сет се разви идентично за Мъри като този от мача му с Григор Димитров. И сега се наложи шотландецът да спасява точки за пробив още в първия гейм, като изоставаше с 0:40. Той се справи и взе сервис-гейма си. След 1:1 олимпийският шампион пое инициативата и спечели пет поредни гейма, за да стигне до 6:1.

И ако Димитров не можа да се справи, отговорът на Нишикори се оказа подобаващ. Във втория сет Мъри проби за 3:2, но веднага японецът направи 3:3. В този момент заради дъжд беше затворен покривът на "Артър Аш" и двамата на практика играха в зала до края. При 5:4 в своя полза седмият в света направи решителна крачка и с нов пробив изравни резултата в мача.

Двамата показаха много висока успеваемост при възможностите за пробив в третия сет. Това доведе до общо пет пробива, като Мъри излезе победител и след 6:4 си върна преднината в срещата.

Нишикори улови мига в четвъртия сет и с много силна игра се възползва от колебанията и 11-те непредизвикани грешки на Мъри. След 1:1 гейма японецът влезе в серия от пет поредни гейма и спечели сета.

Той я продължи в решителния пети сет, за да поведе с 2:0. Това даде ход на нов епизод в мача, в който двамата си разменяха по два поредни спечелени гейма до 4:4. Вдъхновената игра на Нишикори го отведе до ключов пробив за 6:5, след което го защити и заслужи триумфа.