Стан Вавринка се класира за полуфиналите на US Open след победа с със 7:6 (5), 4:6, 6:3, 6:2 над Хуан Мартин Дел Потро.

Швейцарецът се справи с възродения аржентинец за 3.12 часа игра, като двубоят в Ню Йок се игра до 1,20 часа местно време.

На полуфиналите швейцарецът ще се изправи срещу Кей Нишикори, който по-рано победи в петсетова битка един от фаворитите за трофея - Анди Мъри. В другия полуфинал един срещу друг ще играят Новак Джокович и Гаел Монфис.

Днес Вавринка направи двойно повече печеливши удари - 53:26, и допусна по-малко непредизвикани грешки - 45:49. Дел Потро, който бе извън кортовете почти две години заради контузия, продължава да впечатява с играта си, въпреки че в момента е едва на 142-а позиция в световната ранглиста.

Аржентинецът започна по най-добрия начин срещата и поведе с 3:0, но при 4:2 в негова полза Вавринка върна пробива и срещата започна да се движи гейм за гейм. Така логично се стигна до тайбрек, в който третият в световната ранглиста показа по-здрави нерви и успя да го спечели.

Втората част бе още по-оспорвана и в нея имаше само един пробив на сметката на Дел Потро. Той го направи за 4:3, след което успя да задържи преднината си до края. Когато сервираше за сета при 5:4, аржентинецът трябваше да отрази единствения брейкбол, до който стигна съперникът му в сета.

Ключовият момент в двубоя дойде в третата част при 4:3 за Вавринка и сервис на аржентинеца. Швейцарецът стигна до общо четири възможности за пробив и въпреки че съперникът му отрази три, той все пак успя да поведе с 5:3, а след това и да спечели сета.

Това сякаш пречупи Дел Потро и той загуби четири поредни гейма на старта на четвъртата част. След това за Вавринка не бе трудно да удържи солидната си преднина и да сложи точка на спора при 6:2 с първия си мачбол.