Хърватия провежда днес предсрочни избори, само 10 месеца след предишния вот, който не доведе до стабилна управляваща коалиция. Малка е надеждата и тези избори да дадат по-различен резултат, пише Борис Бабич за ДПА.

Анализаторите прогнозират, че нито една от двете главни партии, които управляват Хърватия от отделянето й от бивша Югославия преди 25 години - консервативната Хърватска демократична общност (ХДО) и Социалдемократическата партия (СДП) - няма да спечели решителна победа.

"Ясно е, че резултатът от вота ще бъде недостатъчен и е съвсем сигурно, че нито един от големите блокове няма да има достатъчно гласове, за да формира самостоятелно правителство", коментира за ДПА политическият анализатор Давор Генеро.

Що се отнася до очакванията за разпределение на местата в парламента, проучване, публикувано на 3 септември, дава преднина на водения от СДП блок с 61 мандата срещу 56 за ХДО. На изборите през ноември ХДО имаше превес с 59 срещу 56 места в парламента. За самостоятелно управление без коалиционен партньор са необходими 76 мандата в 151-местния парламент.

Това означава, че очевидно отново се пада на "Мост" - свободен съюз от регионални партии, който спечели 17 места на предишните избори и според прогнозите може да спечели 13 места сега - да стане коалиционен партньор и да определи коя групировка ще излъчи премиер.

"ХДО и СДП ще се борят за съюз с "Мост". Без него нито една от страните няма да може да поеме контрола в парламента", казва Генеро.

След последните избори "Мост" преговаря и с ХДО, и със СДП, преди да избере ХДО. Съюзът им обаче продължи само пет месеца, преди да се разпадне, без да приеме нито един важен закон, което доведе до предсрочни избори.

Битката с ХДО започна, когато нейният бивш лидер Томислав Карамарко отказа да подаде оставка от кабинета на премиера Тихомир Орешкович въпреки обвиненията в корупция, кръжащи около него.

По-късно ХДО смени Карамарко с Андрей Пленкович, който може да подобри възможностите за коалиция с умерения си подход и опита си като член на Европейския парламент.

"Мост" е умерено консервативен и политически по-близък до ХДО. Сега, с Пленкович вместо Карамарко, ХДО може би е по-близо до крайната победа, отколкото СДП", смята Генеро.

Шансовете за такова развитие се увеличиха и от гафовете в предизборната кампания на лидера на СДП и бивш премиер Зоран Миланович, с които той отблъсна левите си поддръжници и породи съмнения в собствените му дипломатически способности.

През последните месеци Миланович изпадна до крайнодясна риторика и направи презрителни изказвания за Босна и Сърбия, разпалвайки отново старото напрежение в региона.

Например, по време на среща с недоволни ветерани от войната за независимост на Хърватия той описа Белград като "малък град", а Босна като "биг шит" (англ. буквално "голямо лайно", преносно "нищожество").

Има възможност и нито една от двете големи партии да не намери общ език с "Мост", който доказа, че е способен да налага тежки условия.

Това най-вероятно ще доведе до нови избори през пролетта, макар че е обсъждана и широка коалиция на ХДО и СДП. Пленкович и Миланович обаче изключиха подобна възможност.

Ако Хърватия отново бъде принудена да свика избори през пролетта, натискът на обществеността над двете най-големи партии да влязат в широка коалиция и да сложат край на нестабилността ще нарасне.

"Широка коалиция ще бъде възможна само ако се наложат нови избори", смята анализаторът Генеро. Той добавя, че за такъв сценарий ще е нужно СДП да смени Миланович с не толкова войнствен лидер.

Около 3.8 милиона избиратели са регистрирани да гласуват от 7 до 19 часа местно време (от 8 до 20 българско) в неделя. Първите екзит полове се очакват малко след приключване на гласуването, а първите резултати - няколко часа по-късно. (БТА)

Дневник