Президентът Росен Плевнелиев заяви, че не му е безразлично кой ще е следващият президент на България. "Президентската институция на е на силната ръка, а на баланса. Някой друг дели нацията, не аз", каза Плевнелиев в интервю за БНТ в коментар на обвиненията, че действията му навеждали на мисълта, че по време на мандата си разделял нацията.

"Не се срамувам от това, че ме избраха за личност на Балканите, за личност на Украйна. Как да се срамувам, че президентите на Германия, Австрия ми връчиха най-високите държавни отличия. Че назначих две служебни правителства. Не се срамувам, че свалих доверието си от Орешарски, Станишев и Местан, задето издигнаха един медиен олигарх за шеф на ДАНС. Новия президент на мое място ще мълчи ли? След като като министър направих магистрала "Тракия", това сега ще бъде ревизирано ли?", изброи Плевнелиев.

По думите му опорната точка с разделянето на нацията е дошла, след като публично е свалил доверието си от правителството "Орешарски". За обвиненията в русофобия президентът подчерта: "Но какъв русофоб съм аз, след като отидох на закриването на олимпийските игри в Сочи, след като връчих орден "Стара планина" на руския посланик?"

"Ако конституцията няма значение, какво има значение в тази държава. Не веднъж ми се наложи да играя ролята на последния бушон в държавата", добави той.

На въпрос защо има толкова много генерали за кандидати за президент президентът попита: "Задавам си логичен въпрос, така както всички български граждани. Защо толкова много генерали? За война ли се стягаме? Войната не е решение в 21 век. Използването на оръжие е доказателство за липса на аргументи. Президентът не управлява държава, а я представлява. Въпросът е кого иска българският народ да извади напред като лице на държавата. За мен е важно следващите президентски избори да заздравят българската демокрация."

Всички в Европейския съюз са равни, няма велики сили или периферия

"Зависи от всеки от нас да не допуснем България да бъде върната във времето на Берлинския конгрес, когато големите държави си играеха с малките и слабите", заяви Плевнелиев, като отрече "с България днес някой да си играе". Той подчерта, че се гордее, че в последната година от мандата му като президент "има толкова интензивна и наситена с резултати външнополитическа програма за България".

По думите му ЕС е уникален проект за мир и така трябва да се подхожда към него, не като към символ на на десетки хиляди бюрократи в Брюксел. "Общоевропейското решение е единственото пред нас, ние не можем да сме периферия. Ние бяхме тези, които допринесохме решително за подписването на реадмисията с Турция", каза президентът.

По думите на Плевнелиев Европа има нужда от визионери, но още повече нужда от силни институции, за да се решават проблемите. "Някои от кризите са дългосрочни, те няма да си тръгнат днес или утре. Кризите в Европа не само протичат паралелно, а и взаимодействат помежду си, което задълбочава проблема", обясни той. Според него кризата в шенгенското пространство може да бъде решена бързо и лесно, "защото тя може да се отпуши само с политическо решение. Тя е криза на ценностите, не само на директивите. И ако ние спрем да мечтаем и да пишем история, някой друг ще го направи вместо нас", каза държавният глава.

Българското правителство е зад кандидатурата на Бокова за шеф на ООН

"Това кой ще е кандидат на България за генерален секретар на ООН зависи само от българското правителство - то е казало ясно кой му е кандидата и работи за него", каза Плевнелиев, а на въпроса дали той лично застава зад кандидатурата на Бокова, подчерта: "Като държавен глава аз мисля и действам единствено само институционално."

На 26 септември, когато ще бъде следващото гласуване за кандидатите в Съвета за сигурност, след това българското правителство ще прецени как да се позиционира и какво да направи, допълни той. Премиерът Бойко Борисов постави условието Бокова да излезе на първите две позиции в неофициалното гласуване в ООН.

Dnevnik.bg