"Съдебната система трябва сама да се изчисти от всички негативни прояви, които рушат нейния авторитет. Френският посланик само помогна този процес да започне и да се ускори. Той каза много истини, които за съжаление болят, но си остават истини."

Това заяви председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, преди заседание на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет, след журналистически въпрос дали френският посланик Ксавие дьо Кабан е подпомогнал съдебната система да се "изчисти от гнили ябълки".

Панов отново коментира и темата за промени в Наказателно-процесуалния кодекс и по-точно предложението за прехвърлянето на делата с корупционен елемент срещу хора по високите етажи на властта от Софийския градски съд в Специализирания наказателен съд. Той се надява "разумът в изпълнителната власт да надделее".

Вчера се проведе заседание на съвета за съдебна реформа, след което се разбра, че идеята за прехвърлянето на тези дела ще бъде повторно обсъдена, поради изразени критики и притеснения към предложението от членовете на съвета. Министърът на правосъдието ще изиска статистика от прокуратурата и Софийския градски съд, който сега гледа делата за корупция срещу висши държавници, за броя и хода на тези дела.

Досега срещу тази промяна се обявиха председателят на ВКС Лозан Панов, Висшия съдебен съвет и Съюза на съдиите в България. Основният аргумент против предложението бе, че се предлага специализация на делата по субекта на извършване на деянието - хора с имунитет, а не по материята му, т.е. вида на извършеното, които е противоконституционно.

Панов коментира още днес, че не вижда никакви основателни, убедителни аргументи за тази промяна. За пореден път припомни, че специализираните съдилища бяха създадени трудно, а още по-трудно бе запълнен техния състав. Действително тогава нямаше желаещи, едва се запълниха щатните бройки предимно със съдии, които до онзи момент работеха на районно ниво.

Председателят на ВКС не може да си обясни откъде идва бързането за тази промяна, особено предвид факта, че върховната инстанция в момента извършва анализ на дейността на специализираните съдилища. По първоначални данни той трябва да бъде готов до 30 октомври.

Председателят на ВКС се надява този анализ да подпомогне на изпълнителната власт да вземе окончателно решение.

dnevnik.bg