Руският външен министър Сергей Лавров обсъди с генералния директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова процеса на подбор на кандидати за поста генерален секретар на ООН.

Двамата имаха кратка среща в кулоарите на годишната сесия на Общото събрание на световната организация, се казва в съобщение на официалния сайт на руското дипломатическо ведомство, състоящо се само от две изречения.

Ирина Бокова е сред кандидатите за поста генерален секретар на ООН от източноевропейската регионална група, обяснява държавната агенция ТАСС. В действителност Бокова е кандидат от България, а Източна Европа не успя да излъчи общ претендент за поста на Бан Ки Мун и сега в състезанието има 6 кандидати (от общо 9 души), включително генералния директор на ЮНЕСКО.

Не е изключено да се появят нови кандидати за генерален секретар на ООН в хода на гласуването на Съвета за сигурност. Това не противоречи на процедурите на организацията и може да продължи до последния момент. Ако България издигне Кристалина Георгиева, ние ще вземем решение спрямо новата номинация. Това обяви в края на миналата седмица зам.-външният министър на Русия Генади Гатилов в интервю за агенция "Интефакс". В него той прогнозира, че може да има неочаквано развитие в избора.

По повод зачестилите информации, че България може да оттегли кандидатурата на директора на ЮНЕСКО Ирина Бокова и да подкрепи еврокомисаря по бюджет и финанси Кристалина Георгиева, Гатилов коментира, че в началото Георгиева е дала индикации, че смята да се кандидатира и дори е била в контакт с руски дипломати по този въпрос. "В последствие тя реши, че иска да запази поста си в Европейската комисия и спря кампанията си. Ако сега реши да я поднови, това е нейно право, както българското правителство има правото да промени своя кандидат".

Екипът на Бокова активира в последните дни публикациите в британската преса, посветени на кандидатурата и визията ѝ за генерален секретар на ООН. Медии и коментатори неведнъж са посочвали, че Лондон и Вашингтон не харесват близостта ѝ с днешна Русия и най-вероятно ще наложат вето върху кандидатурата ѝ.

В портрета на Бокова в "Дейли телеграф" се казва: Възходът на жените в световната политика (дори Япония изглежда готова скоро да има жена премиер) би бил немислим за Бокова като млад дипломат от Източна Европа. "Жените работеха като юристи и лекари, но само до определено равнище. Със сигурност имаше "стъклен таван" и жените на високи постове често бяха там, за да попълват квоти", обяснява тя. В действителност в комунистическа България не ставаше дума не за квоти по пол, а за филтриране според идеологическата преданост и семейния произход.

По повод обучението ѝ през 70-те години в Института за международни отношения в Москва Бокова казва: "Беше времето на разведряването и либерализацията. Президентът Никсън дойде в СССР. Сприятелих се с художници и писатели, които ме накараха да погледна по нов начин на живота".

Бокова говори още колко важно е образованието по света и на въпроса каква трябва да е мисията на ООН, отговаря, че организацията трябва да насърчава "мира, стабилността и разбирателството". 

dnevnik.bg