Сирийски и руски бойни самолети извършват интензивни въздушни удари срещу контролираните от бунтовниците райони в Алепо, след като правителствените сили обявиха началото на офанзива за превземането на тези райони, които им се изплъзват от 2012 г., съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права. Офанзивата започна в четвъртък вечерта, след като по-рано същия ден САЩ и Русия не успяха да реанимират договореното по -рано този месец примирие в Сирия, което е вторият провален опит за годината.

Контролираните от опозиционните сили източни райони на Алепо бяха подложени на най-ожесточените от няколко месеца насам въздушни удари, които отнеха живота на 45 човека и погребаха надеждите за примирие, отбелязва Ройтерс.

САЩ и Русия си разменят обвинения за срива на компромиса след американския въздушен удар по сирийски войници, който Вашингтон обяви за грешка, и унищожаването на автоколона с хуманитарна помощ, за която Москва отрича да носи отговорност.

Според неправителствената организация Сирийският център за наблюдение на човешките права най-малко 30 въздушни рейда е имало през изминалата нощ и в петък сутринта.

"Можем да потвърдим, че са убити трима цивилни и десетки са ранени в квартал Фардус, но има вероятност броят на жертвите да се окаже по-голям, тъй като преброяването продължава", съобщи директорът на центъра Рами Абдел Рахман, цитиран от Франс прес.
 

"Сирийски самолети хвърлят варели с експлозиви, а руски изтребители нанасят въздушни удари", допълни той.

Според кореспондент на Франс прес на място в бунтовническата част на Алепо два центъра на "Белите каски" (Гражданската защита на сирийската опозиция) са понесли щети при бомбардировките, предаде БТА.
 

През изминалата нощ сирийската армия обяви началото на офанзива в източния сектор на града, който силите на режима са обкръжили от повече от два месеца. Армията призова жителите да се отдалечат от бойните позиции на бунтовниците и обеща, че онези от тях, които напуснат бунтовническия сектор и влязат в правителствения, няма да бъдат арестувани.

"Това, което се случва, е, че Алепо е подложен на нападение и всеки е грабнал оръжие", заяви пратеникът на ООН за Сирия Стафан де Мистура в ООН.
 

Войната, която се води от пет години, е отнела досега живота на повече от 300 хиляди души и предизвика най-голямата хуманитарна криза след Втората световна война.

Споразумение за спиране на огъня по инициатива на Москва и Вашингтон изтече в понеделник и всички страни се обвиняват взаимно, че са го нарушили и че са попречили на доставките на хуманитарна помощ в обсадената от режима част на Алепо.
 

На фона на влошените перспективи за възобновяване на примирието първите дипломати на САЩ и Русия Джон Кери и Сергей Лавров ще се срещнат в Ню Йорк за нови разговори за неговото възобновяване, съобщи Асошиейтед прес.

Сирийското правителство, подпомагано от руски военни самолети и подкрепяни от Иран шиитски милиции, тази година затегна хватката си около контролирания от опозицията район на Алепо, а през лятото постигна дългосрочната си цел за цялостно обкръжаване на района, предаде Ройтерс. Правителството вече контролира западната половина. Преди войната В Алепо живееха над 3 млн. души и градът бе оживен икономически център.

Пълният контрол над Алепо би бил най-важната победа на Асад във войната. Той се стреми да консолидира присъствието на войските си в западните градове, обитавани от по-голямата част от сирийците преди войната, принудила половината от тях да напуснат домовете си.

mediapool.bg