България трябва да дава приоритет на вече планираните газови проекти като интерконекторите с Гърция и Румъния, заяви говорителят на Европейската комисия за енергийните проекти и регионална политика Якуб Адамович пред БНР. Адамович заяви това след въпрос какво е становището на ЕК за проекта за газов хъб "Балкан". Той уточни, че комисията ще подкрепи всеки проект, който отговаря на европейските изисквания и особено на наскоро приетата енергийна стратегия на общността.

Адамович добави, че ЕК е наясно колко важен за България е въпросът за газовата диверсификация и "имаме цели, които преследваме, за да сме сигурни, че заедно с българските власти ще гарантираме сигурността на доставките". Той също посочи, че в ЕС има 28 страни с много различни приоритети и не е лесно всички позиции да бъдат сближени.

"По отношение на интерконекторите в региона, в Комисията смятаме, че трябва да се дава приоритет на вече планираните проекти, като интерконекторите между България и Гърция, България и Румъния, както и върху проектите от общ интерес, които вече са идентифицирани", каза Адамович.

"Интерконекторите трябва да са оперативни и да осъществяват реверсивна връзка. Това е много важно от гледна точка на гъвкавостта, защото до голяма степен осигурява гаранция за доставките. И чак тогава смятаме, че проекти, които не са включени в този стратегически списък, могат да започнат да се изграждат", каза той. Адамович припомни, че националните правителства са действащите лица, които взимат стратегическите решения за страните си, а ЕК се опитва да дава насоки.

Говорителят посочи, че няколко страни в Централна и Източна Европа са зависими в много по-голяма степен от един източник, отколкото например Испания и Португалия, но този момент е заложен в енергийния съюз и мащабите на тази зависимост вече се променят. "Другият начин да се намали зависимостта от външен източник е като се намалят поръчките. Например, като се инвестира в сградите, така че те да са по-ефективни от енергийна гледна точка и да се нуждаят от по-малко газ за отоплението си", препоръча той.

Същевременно източник от ЕК е коментирал пред БНР, че според правилата на ЕС за съоръжение като планирания хъб "Балкан" са необходими поне три източника на газ, като е споменал възможности за внос от Румъния, българска продукция и внос от източното Средиземноморие.

Дневник