"На всички външните граници трябва да са им мили толкова, колкото националните", заяви премиерът Бойко Борисов пред журналисти след срещата на върха във Виена, посветена на мигрантската криза. Той поясни, че разговорите са били тежки, защото "затварянето на балканския път не означава само затваряне на българо-турската граница" и трябва да се търси общоевропейско решение. По думите му всички осъзнават, че "една по една държавите няма да се спасят".

Важно е споразумението между Европейския съюз и Турция да продължи да работи и в този разговор да се използва членството на Турция в НАТО като допълнителна гаранция за стабилност, смята министър-председателят. Той определи възможността за либерализиране на визовия режим за Анкара като "в пъти по-малката от двете злини". Днес Борисов е предложил на предстоящото заседание на Европейския съвет да бъде поканен и генералният секретар на НАТО.

"След като ние сме похарчили като държава над половин милиард досега за контингента в Афганистан под егидата на НАТО, 110 български войника стоят там, а Бог да ги прости едни загинаха, защо нямаме реадмисия, защо ЕС веднага не подписва, за да ги натоварим афганистанците и да ги върнем в Афганистан", попита Борисов. По думите му "няма реакция" от страна на европейските лидери на въпроса му.

"Аз им поставих условие, в понеделник се надявам да ни преведат парите, за да започнем да започнем тези процедури за купуване на техника, камиони, джипки, да можем да осигурим условията на живот на военните там (на границата с Турция - бел.ред.), на допълнителните полицейски части. Всички те са на хотел, харчат държавни пари", обясни пред журналистите премиерът. Той попита какво би станало ако 200-300 хиляди души дойдат на границата с Турция и изброи възможностите - ще ги оставим да умрат, ще стреляме по тях или ще ги пуснем да влезат. "Знаете ли каква е рецептата - пълно мълчание. Чакаме да се случи нещо ужасно, ако това стане. Аз не искам да чакаме", каза Борисов.

Искаме да демонстрираме, че ЕС не е само бюрокрация, администрация тромава, а това е най-доброто място за живеене и възможно най-добрият пример за подражание, каза Борисов. По думите му трябва да се помогне и на балканските страни по пътя на мигрантите – Сърбия, Македония, както и на Италия, където проблемът е сериозен. Премиерът обясни, че лидерите са се обединили, че Скопие и Белград трябва да получат помощ, която ще е финансова и по линия на европейската гранична служба Фронтекс

Той посочи и че е предложил в Либия да се изградят зони за сигурност, по подобие на предложението за подобна зона в Сирия. "И не само Европа, и САЩ, и Китай, и Русия, и Индия - всички да дадат пари за тези хора. Ние не сме най-хуманната организация в света, само ние непрекъснато да даваме милиарди и да плащаме, а другите да дават съвети само", заяви той. По думите му "докато има ракети и бомби, тези хора все ще прииждат" и "каквито и огради да направим, трафикантите пак ще намират изход".

"Този път канцлерът Меркел (германският канцлер Ангела Меркел - бел.ред.) даваше картите с границите на България и Македония и на другите, за да им стане нагледно. Знаеше всяка цифра наизуст", разказа още Борисов.

Дневник