Сърбите в Босна и Херцеговина гласуват в неделя дали 9 януари да бъде обявен за Ден на държавността, въпреки че Конституционният съд на страната постанови, че подобно решение би било незаконно.

Западните държави също призоваваха да не се провежда т.нар. референдум, тъй като той може само да раздуха етническо напрежение в балканската държава, населена още от хървати и босненски мюсюлмани.

Русия обаче подкрепя референдума и сръбският лидер Мирослав Додик бе на консултации в Кремъл в четвъртък, където броени дни преди гласуването се срещна с президента Владимир Путин.

Базираният в Загреб политолог Давор Генеро смята, че гласуването е "пробен балон за бъдещ референдум за независимост" - нещо, което самият Додик е заявявал, че би обмислил.

Гласуването, провеждано само в Република Сръбска, приключва в 19 часа местно време и резултатите ще са известни в следващите 48 часа. Предишният референдум в страната бе през 1992г. по повод решението за отделяне от бивша Югославия. След него избухна гражданска война, в която загинаха близо 100 000 души.

Конституционният съд в Сарево реши, че обявяването на 9 януари за Ден на Република Сръбска би било дискриминация срещу хървати и мюсюлмани, тъй като съвпада с християнски празник (бел.ред. - тогава сърбите празнуват Стефановден). Това е и датата, на която през 1992г. Босненските сърби гласуваха за отделяне от Босна и Херцеговина и техните лидери в помощта на Белград започнаха етническо прочистване.

Правителството в Република Сръбска обяви, че ще се съобрази с Конституционния съд, но не със забраната на референдума, а с частта, че денят бил дискриминационен, като обеща да промени закона за празниците в тази част от Босна и Херцетовина, но след като вотът вече е факт.

Това се възприема като поредния опит на Додик да демонстрира от Баня Лука, че властите в Сараево са слаби и сърбите би трябвало да имат право да се отделят.

Дневник