Все още не е известно кои ще бъдат пилотните общини, които ще работят по проект за трайна интеграция на бежанците, но се очаква това да бъдат общини, които имат по-тежки демографски характеристики. Това коментира в предаването на БНР "Неделя 150" изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Гинка Чавдарова.

Тя обясни, че не става дума за изграждане на временни лагери и настаняване на големи групи хора, а за подготовката и ангажимента да се осигури възможност при интерес на бежанци за трайно заселване. Заявилите интерес общини ще трябва да уредят и поемат битовото устройване на заселващите се бежанци - намиране на подходящи жилища, на детски градини и училища за децата, записване при личен лекар, регистриране в съответните структури на Агенцията по заетостта и Агенцията за социално подпомагане, за което са отделени европейски средства. По думите й ще става дума за по няколко семейства.

"При всички случаи на първия етап няма да се отиде към общини, които са с изчерпан капацитет откъм детски градини, откъм училища и друга социална инфраструктура, а ще се отиде към общини, които вследствие на демографски тенденции разполагат със свободна инфраструктура, за да не се почувства местната общност нито ощетена, нито изместена от когото и да е", заяви Чавдарова. Тя изтъкна, че миграцията може да оживи дадени обезлюдени региони, да осигури разнообразие от работна ръка и да създаде перспектива за местата.

В началото на октомври ще е известно кои ще са пилотните общини, които ще се включат в проекта.

Дневник