Руската дипломация се опита да лобира за Ирина Бокова при избора на нов генерален секретар на ООН и да й осигури 10 гласа "за" на днешното неформално гласуване в Ню Йорк. Ако това се случи, на българския премиер Бойко Борисов ще му е трудно да я извади от надпреварата. Но ако получи само 7 или 8 гласа одобрение, тогава позицията й не е сигурна.

Такова мнение изразява пред "Гардиън" Ричард Гауен – експерт по ООН от Европейския съвет по международни отношения.

В деня на поредното неформално гласуване за наследник на Бан Ки Мун британският вестник припомня политическите интриги, белязали досега процеса по избора за нов генерален секретар. Специално внимание е отделено и на информациите за възможна смяна на българската кандидатура с еврокомисаря Кристалина Георгиева в последния момент.

"Дори ако Георгиева влезе в надпреварата, тя може да се сблъска с вето от страна на Русия. Все пак тя е член на Европейската комисия, която води политика на санкции срещу Москва", отбелязва "Гардиън".

Покрай кризите в Украйна и Сирия ситуацията сред петте постоянни членки на Съвета за сигурност с право на вето – САЩ, Русия, Франция, Великобритания и Китай – е обтегната. Но въпреки своите противоречия те ще трябва да се обединят около обща кандидатура, тъй като в противен случай това може да означава по-голяма роля на Общото събрание на ООН в избора на нов генерален секретар.

"Въпреки всички геополитически различия логиката за запазването на контрола на петте постоянни членки означава, че те все още могат да постигнат споразумение. В момента тези страни са леко изнервени от това как кампанията на Общото събрание за прозрачност на избора повлия на процедурата", смята Гоуен. "Общото им мнение е, че Общото събрание вече изигра своята роля и е време да се върне в своето поле."

Геополитическото напрежение и балканската политическа интрига означават, че нищо не е решено до последния момент, пише "Гардиън". Точно по тази причина кандидатите, които при предишните гласувания се представиха неубедително, все още не са се оттеглили от надпреварата и вероятно ще изчакат поне до гласуването с цветни бюлетини през октомври. Тогава ще се разбере дали някоя от постоянните страни членки е наложила вето на даден кандидат.

dnevnik.bg