АЕЦ "Белене" категорично не трябва да се строи. Това смята кандидатът за президент на Реформаторите и бивш министър на икономиката и енергетиката в първия кабинет "Борисов" Трайчо Трайков.

Според него, ако се тръгне в тази посока, това ще доведе само до изтичането на милиони, които става милиарди. "Ако се тръгне към търсенето на инвеститор, което от финансова гледна точка е логична стъпка, ще дойдат само инвеститори от Кремъл. Никой друг", обяви още Трайков.

В хода на плащането на присъдената сума в полза на "Атомстройекспорт" трябва да се търси подкрепата на Русия да се намери купувач за готовото вече оборудване. Платим ли, изпуснали сме ги и трябва да търсим инвеститор, който няма да дойде ей така, заяви в сутрешния блок на Би Ти Ви Трайков.

Той изрази съчувствие към настоящия министър Теменужка Петкова за ситуацията, в която се намира, защото хем знаела действителното тежко положение около проекта, хем била принудена да държи на държавни постове хора, които носят вина за тази ситуация. Той има предвид началника на бившите директори на НЕК - Любомир Велков и Мардик Папазян, които бяха разследвани от прокуратурата за неизгодната продажба на реактора, произведен за първоначалния проект за строеж на АЕЦ Белене" от чешката компания "Шкода". Той стана част от сделката с "Атомстройекспорт" за строежа на българската АЕЦ по нова технология и вече е инсталиран в Калининската АЕЦ. Двамата бяха обвинени, че са продали реактора с 90 млн. евро по-евтино от експертната оценка за стойността му.

Тази сутрин министърът на енергетиката Теменужка Петкова изрази надежда в ефира на Би Ти Ви, че на двамата ще бъде потърсена отговорност.

Любомир Велков бе главен изпълнителен директор на НЕК, а Мардик Папазян - изпълнителен директор, от ноември 2005 до август 2009 г., когато бяха сменени от дошлата на власт ГЕРБ. По това време министър на икономиката и енергетиката беше Петър Димитров, който оглавява управителния съвет на Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", което Трайков цитира. Той даде пример и с предишния енергиен министър - Румен Овчаров, който пък представлява държавата в "Лукойл".

"Явно сегашното правителство не намира нищо нередно в работата на предходните", обяви Трайков. Съчувствам на Петкова – да познаваш детайли и да ги държиш по неясно какви съображения, сигурно й е много трудно, предположи той.

В коментар за де факто двете български кандидатури за поста генерален секретар на ООН, след като правителството оттегли подкрепата си за директора на ЮНЕСКО Ирина Бокова и издигна еврокомисаря Кристалина Георгиева, но Бокова не се отказа от състезанието, Трайков посочи, че България е в доста конфузна ситуация.

"Жалко, че и на Моци (Козмин, защитник в "Лудогорец" - бел. ред.) не му дадоха снощи втори път да бие", илюстрира с ирония ситуацията Трайков. Той посочи, че въпреки резервите си към Бокова заради "флиртовете" й с Путин тя е качествен кандидат. Според него "резилът" на България, както БСП го определи вчера, не е в двамата кандидати, а в това, че правителството се е поддало преди време на бруталния натиск на Георги Първанов и тогавашния партньор на управляващите - неговата партия АБВ, и е потвърдило кандидатурата на Бокова.

Правомощията на президента са толкова големи колкото самия президент", коментира още Трайков. По думите му президентът трябва да бъде коректив на другите власти.

"Част от президентските правомощия, изрично изписани в конституцията, до ден днешен не са използвани", допълни Трайков.

dnevnik.bg