В седмицата, в която ще станат известни поредните носители на Нобелови награди, големите победители могат да се окажат хората, сключили мирното споразумение в Колумбия, с което се сложи край на 50-годишен конфликт, пише "Ройтерс". Така наградата за мир най-после може да се върне към корените си и да бъде присъдена на личности, а не на организации, както беше през последните няколко години, припомня агенцията.

Обявяването на наградите започва днес около 12.30 българско време, когато трябва да бъде обявен лауреатът/лауреатите на приза в категория физиология или медицина. Във вторник и сряда Шведската кралска академия на науките ще обяви отличените в категориите физика и химия. На 7 октомври Норвежкият нобелов комитет ще съобщи кой получава отличието в може би най-популярната категория – за мир. На 10 октомври ще стане известен носителят на наградата за икономика в памет на Алфред Нобел, а на 13-ти октомри – малко по-късно от обичайното заради промени в графика на Шведската академия – на Нобеловата награда за литература.

Всички награди се връчват в Стокхолм, с изключение на тази за мир, която се присъжда в Осло.

Тази година наградата за мир може да бъде поделена между президента на Колумбия Хуан Мануел Сантос и лидера на ФАРК Тимошенко – бойниятпсевдоним на Родриго Лондоно. На 26 септември те подписаха мирен договор за пркератяване на конфликта, който отне живота на около 250 000 души.

Според запознати именно този акт е сред най-сериозните претенденти за наградата. Това би било първи приз в тази категория за Латинска Америка след Нобела на правозащитничката Ригоберта Менчу от Гватемала през 1992 г.

Други кандидати за наградата за мир, която освен грамота и медал включва и 8 милиона шведски крони (934 000 долара), са руската активистка за човешките права Светлана Ганушкина, "Белите каски" в Сирия – гражданска група, която се опитва да спасява хората от въздушни удари. Претендент са и гръцките доброволци, които помагат на сирийските бежанци.

Други възможни кандидати за приза са участвалите в преговорите за споразумението за иранската ядрена програма, или пък бившият сътрудник на американското разузнаване Едуард Сноудън, разкрил информация за мащабните програми за следене.

Според Кристиан Берг Харпвикен, директор на Научноизследователския институт за мир в Осло, фаворит е Ганушкина, тъй като това би бил един закъснял упрек към политиката на руския президент Владимир Путин. С най-големи шансове след нея са колумбийските преговарящи.

"Ако това не се случи, след 10 години ще изглежда като огромен пропуск на Нобеловия комитет" - заради липсата на критики към Русия за анексирането на Крим през 2014 г., както и за десетките случаи на погазване на човешки права, смята Харпвикен.

Награда за Колумбия ще означава връщане към традициите към отличаване на личности, а не на организации. Нобеловият комитет, в чийто редици има и бивши политици, може допълнително да се поблазни от идеята,тъй като Норвегия посредничеше при договарянето на мира.

През последните 4 години три пъти Нобелът за мир отиде при организации. През 2015 г. бе отличен т.нар. Тунизийски квартет за национален диалог, през 2013 г. - на Организацията за забрана на химическите оръжия, а през 2012 г. - на ЕС.

"Когато отличието отива при организация, интересът на медиите не е толкова голям", обяснява Геир Лундестад, който е бил секретар на комитета, решаващ къде да отиде отличеито, в периода 1990 г.-2014 г.

Често наградите са поделяни между организации и личности, за да може призът да се отъждествява с конкретно лице. Така например през 2001 г. наградата бе спечелена от ООН и генералният й секретар Кофи Анан.

Преди ЕС, последният път, когато само организация е печелила приза за мир, е през 1999 г., когато отличието се присъжда на "Лекари без граници". Според Харпвикен наградата не е изгубила блясъка си – тази година има рекорден брой номинации (376).

Хиляди хора, включително националните правителства, учени, университетски преподаватели и бивши лауреати могат да номинират кандидати за приза.

Тази година наградата за мир ще бъде обявена малко повече от седмица след кончината на бившия израелски президент Шимон Перес, поделил отличието през 1994 г. заедно с Ясер Арафат и Ицхак Рабин. Наскоро отново имаше повод да се заговори за друг лауреат на наградата – Майка Тереза (получила приза през 1979 г.), след като папа Франциск я обяви за светица.

Традиционно голям интерес има и към категорията за литература. Според букмейкъри с шансове тази година са японският писател Харуки Мураками (чието име се спряга вече няколко години), сирийският поет Адунис, както и американският романист Филип Рот.

Според проучване на "Ройтерс" шанс за Нобел за физика има откритието на учени от три американски университета, с което те доказаха теорията на Алберт Анщайн за гравитационните вълни.

dnevnik.bg