Избирателите в Колумбия отхвърлиха знаковото мирно споразумение с бунтовниците от ФАРК, предаде Би Би Си. Резултатите сочат, че след преброяване на 99.5 процента от бюлетините 50.24 на сто са гласували срещу сделката, а 49.8% са я подкрепили. Разликата в действителни гласове е по-малко от 63 000 при 13 милиона бюлетини.

Споразумението бе подписано миналата седмица от президента Хуан Мануел Сантос и лидера на ФАРК Тимолеон Хименес (известен като Тимошенко) след близо 4 години преговори. За да влезе в сила обаче, то трябваше да бъде одобрено от гражданите на референдум.

В обръщение към нацията Сантос обяви, че приема резултата, но ще продължи да работи за постигане на мир. Той обясни, че договореното прекратяване на огъня остава в сила и че е наредил на преговарящите да отпътуват за Куба, където да обсъдят следващите стъпки с представителите на ФАРК.

"Няма да се предам. Ще продължа да търся мира до самия край на своя мандат, защото това е начинът да осигуря по-добро развитие на страната за нашите деца", заяви държавният глава.

Същевременно Тимошенко обяви, че ФАРК потвърждава ангажимента си да подсигури края на въоръжените действия. По-рано миналия месец бунтовниците се съгласиха да оставят оръжията след продължили 52 години ожесточени сблъсъци.

Но според критиците споразумението е твърде щедро към организацията, считана от САЩ за терористична групировка.

Изненадващият резултат означава, че сега бъдещото на мирния процес е неясно.

Бившият президент на Колумбия Алваро Урибе, който бе водач на кампанията срещу сделката, обясни, че всички граждани искат мир, но споразумението има нужда от някои корекции. "Искаме да допринесем за националното единство и да бъдем чути", поясни Урибе.

Сега, когато способността на правителството да управлява е поставена под въпрос, всички погледи са насочени към Урибе. Той е най-популярният политик в Колумбия, а неговата почти десетилетна военна офанзива срещу ФАРК принуди бунтовниците да започнат преговори, пояснява "Асошиейтед прес".

Урибе не каза конкретно дали ще приеме поканата на президента Хуан Мануел Сантос за разговори с противниците на споразумението.

Сантос беше министър на отбраната при президентството на Урибе, но двамата не си говорят от години, а бившият държавен глава отдавна отхвърля всякакви опити да се помогне на правителството да постигне сделка с ФАРК.

По-рано Сантос поясни, че няма план Б за споразумението за пркератяване на конфликта, струвал живота на 260 000 души.

Вотът е огромен удар срещу действащия държавен глава, тъй като след избирането си през 2010 г. той обеща да работи за мир, за да спре действията, довели до разселването на 1 милион души.
Споразумението, обхващащо 297 страници, дълбоко раздели колумбийското общество и правителството бе обвинено, че приема победата за даденост.

Много от критиците на сделката са гневни главно заради факта, че тя дава амнистия на редица въоръжени бунтовници, отговорни за смъртта на десетки хора и прогонването на стотици други от домовете им.

Правителството се опита да разсея тези притеснения чрез мащабна кампания със скъпо струващи тв реклами, концерти и улични шествия в цялата страна. Управляващите поискаха подкрепата на Боно от U2 и бившия член на Beatles Ринго Стар и за първи път в историята на страната отпечатаха бюлетини на брайловата азбука, за да могат и незрящите граждани да дадат своя глас.

dnevnik.bg