"Работила съм година и половина в спецзвеното за борба с корупцията. От 45 сигнала срещу магистрати за това време нито един не се потвърди. Значи хората нямат основание да смятат, че ако не си платят, няма да спечелят делото! Невярно е и това усещане – че вотът им е без значение. Ето, миналата година милиони хора са подали гласа си за определен кандидат, а само 24 са признати за виновни от съда.

Техните престъпления и наказания не сочат трайни престъпни навици, а по-скоро са инцидентни. Прокуратурата е проверила всичките 4384 сигнала, подадени от граждани, и е постановила 3844 отказа, т.е. повечето сигнали са били за нарушения, а не за престъпления. Така че от наша гледна точка слуховете за подмяната на вота са преувеличени."

Това казва в интервю за в. "Труд" Румяна Арнаудова, говорител на главния прокурор Сотир Цацаров. Тя отговаря на въпрос защо всеки път след избори прокуратурата отчита, че си е свършила работата, а хората остават с усещането, че вотът им е подменен. В годишния си доклад държавното обвинение посочи, че за миналата година има 17 осъдителни присъди за корупция.

Арнаудова дава пример с нейна колежка от Бяла Слатина. "По телефона, обявен за сигнали за купуване на гласове, се обадил възрастен мъж и попитал: "Къде се намирате точно, за да си продам гласа?" Колежката сподели: "Не знаех как да реагирам. Лицето едва ли не съобщава за извършено от себе си престъпление Това е то – усещането за търговия с гласове. А може би размерите на тази търговия не са чак толкова големи. Аз и за корупцията съм на същото мнение", коментира прокурор Арнаудова.

Тя изнася и данни, че за миналите избори са образувани над 300 дела. 60 души са били привлечени към наказателна отговорност, четирима са задържани. Впоследствие има прекратени 109 дела, 23 са още в съдебна фаза, не са приключени. Десет от произнасянията на прокурорите са за освобождаване на лицата от наказателна отговорност с налагане на административно наказание и глоба. Според говорителя на главния прокурор прокурорите не могат сами да се преборят за честни избори. "Трябва смели хора да дойдат при нас. Да каже някой: "Поискаха ми пари." Или: "Предлагат ми пари за моя глас!" Да даде съгласие по чл. 112 от Закона за СРС – да отиде на среща с някого и да бъде подслушван, за да убедим със записа ние съда, че това се е случило", призовава Арнаудова.

dnevnik.bg