Руският президент Владимир Путин издаде указ, с който отмени споразумение за утилизация на плутоний със САЩ – пореден знак за влошаване на отношенията с някогашния враг от студената война, пише "Ройтерс".

Споразумението, което бе подписано през 2000 г. и влезе в сила през 2010 г., се отменя заради "появата на заплаха за стратегическата стабилност и в резултат на неприятелски действия от страна на Съединените щати към Руската федерация", гласи президентският указ. Освен това според Москва Вашингтон не е в състояние "да гарантира изпълнението на задълженията си за обезвреждане на излишъка от плутоний, използван за ядрени оръжия".

В споразумението, подписано от руския външен министър Сергей Лавров и тогавашния държавен секретар на САЩ Хилъри Клинтън, всяка страна се ангажира да утилизира 34 тона плутоний, като го изгори в ядрени реактори.

Тогава Клинтън обясни, че това количество е достатъчно, за да бъдат създадени около 17 000 ядрени оръжия. През 2010 г. и двете страни разглеждаха сделката като знак за увеличаващото се сътрудничество между някогашните врагове от времето на студената война.

Впоследствие обаче двустранните отношения стигнаха най-ниското си ниво от години, след като през 2014 г. Русия анексира украинския полуостров Крим и се намеси в конфликта в Донбас.

Вашингтон е основната двигателна сила в налагането на икономически санкции на Москва заради Украйна, отбелязва "Ройтерс".

dnevnik.bg