Турският президент Реджеп Тайип Ердоган реши да удължи с три месеца извънредното положение, наложено в страната след неуспешния опит за преврат, съобщи вицепремиерът Нуман Куртулмуш, цитиран от ДПА.

Съветът за сигурност на страната по-рано препоръча удължаване на извънредното положение, което беше наложено първоначално на 21 юли за 90 дни след неуспешния опит за преврат на 15 юли.

Куртулмуш каза, че удължаването на извънредното положение ще влезе в сила от 19 октомври, когато изтичат първите три месеца, предаде "Ройтерс", цитирана от БТА.

Парламентарното одобрение на мярката е смятано за формалност, тъй като управляващата Партия на справедливостта и развитието на Ердоган и крайнодясната Партия на националистическото действие, която подкрепя извънредното положение, формират необходимото мнозинство.

Основният опозиционен блок в страната и кюрдите изразяват нарастващо безпокойство и призовават за слагане на край на мерките и връщане към парламентарното управление.

Ердоган от своя страна заяви, че законодателният орган не е подготвен да се справи с настоящата ситуация в страната.

Лявоцентристката Народнорепубликанска партия твърди, че множество невинни хора са били задържани по време на чистката след опита за преврат и обвинява правителството в прекомерни действия.

Ердоган твърди, че извънредното положение е необходимо, за да се противодейства на заплахи срещу правителството. Въз основа на законите за извънредното положение той издаде укази за затваряне на институции, включително десетки медии, уволняването на над 50 000 държавни служители и временното отстраняване на десетки хиляди други.

Правителството обвинява за опита за преврат Фетхуллах Гюлен, живеещ в САЩ ислямски проповедник, който отхвърля тези обвинения. Анкара иска той да бъде екстрадиран от САЩ. Турция арестува 32 000 души след неуспешния пуч. 

Дневник