Парламентът ще разгледа на второ четене законовите промени, предвиждащи реформа в системата на МВР. Това предвижда проектопрограмата за работа на парламента, чийто окончателен вариант предстои да бъде гласуван в пленарна зала.

По време на обсъждането на законопроекта в парламентарната Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред, на която присъстваха и представители на синдикални организации, стана ясно, че МВР се отказа от някои от предлаганите промени. Така при напускане на службата си, служителите ще получават обезщетение от 20 заплати , вместо предлаганите 12. Освен това платеният годишен отпуск остава в размер на 30 дни и няма да бъде намаляван с 5 дни. Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” запазва статута си, вместо да стане изпълнителна агенция към министерството. Запазва се статутът и на Академията на МВР.

Сред оставащите предложения са изнасяне на административните услуги като изваждане на документи за самоличност или регистрация на автомобили в отделно държавно предприятие. Очаква се депутатите да гласуват и увеличение на правомощията на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност”, както и възможността служителите да полагат извънреден труд повече от 280 часа годишно, но само след тяхното съгласие.

Парламентът ще разгледа на първо четене и предложението на Патриотичния фронт за промени в Закона за радиото и телевизията, предвиждащи отпадането на възможността предавания и отделни програми да бъдат и на друг език, когато са предназначени за български граждани, за които българският език не е майчин. 

Агенция "Фокус"