Британският финансов сектор може да изгуби до 38 млрд. паунда приходи в случай на т. нар. твърд Брекзит, който ще доведе до ограничаване достъпа на страната до единния европейски пазар, предаде "Ройтерс".

Ако финансовите компании изгубят правото свободно да предлагат услугите си в Европа, може да изчезнат 75 хил. работни места, според публикувания вчера доклад на консултанската компания "Оливър Уайман" (Oliver Wyman).

Възникват все повече предположения, че секторът, който включва банки за обслужване на клиенти на дребно, компании за управление на активи, застрахователи и инвестиционни банки, ще загуби правата си, след като британското правителство договори излизането на страната от ЕС.

В интерес на всеки е да има положителен изход от преговорите, който да бъде взаимно изгоден за Великобритания и ЕС, да предизвика минимални сътресения в сектора и да бъде от полза за клиентите, отбелязва заместник- председателят на консултантската компания Хектор Сантс.
Докладът е поръчан от основната лоби група на сектора TheCityUK.

Бъдещето на Лондон като европейски финансов център ще бъде основен пункт в преговорите за Брекзит, тъй като той е най-големият износен сектор на страната и най-големият източник на приходи от данъци.

Британският финансов сектор генерира между 190 и 205 млрд. паунда приходи всяка година и дава работа на 1.1 млн. души, се отбелязва в доклада. Браншът плаща около 60 до 67 млрд. паунда данъци.

В доклада са разгледани два сценария на Брекзит.

При по-лошия сценарий, когато международните банки изгубят достъпа си до единния пазар или в случай на т. нар. твърд Брекзит, приходите ще намалеят с между 32 и 38 млрд. паунда, а между 65 хил. и 75 хил. работни места ще бъдат закрити.

Ако Великобритания запази достъпа си до Европейската икономическа зона при подобни на сегашните условия, тогава може да бъдат закрити 4 хил. работни места, а приходите да спаднат с 2 млрд. паунда.

dnevnik.bg