Десет процента от средствата за интеграция за бежанци ще бъдат от националния бюджет, а останалите - от европейско финансиране. Това се разбра от думите министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова пред журналисти в Народното събрание. Днес БСП и Бъчварова влязоха в спор за 160-те млн. евро, които Европейският съюз ще отпусне на България за справяне с бежанската криза. От левицата дадоха извънреден брифинг, а въпросът бе повдигнат и на блиц контрола в парламента.

БСП обвини управляващите, че повечето пари от помощта от ЕС ще отидат за осигуряване на жилища на бежанци, вместо за охрана на границата. Депутатът Таско Ерменков заяви на брифинг в парламента, цитиран от агенция "Фокус", че социалистите са за отмяна на одобрената от правителството наредба за интеграцията на бежанците, която предвижда осигуряване на жилищно настаняване, детски градини и училища за децата, обучение по български език, здравно осигуряване и др.

Отговорът на Бъчварова в кулоарите бе, че в случая става дума не за заселване, а за осигуряване на пребиваване. "Това е нашият ангажимент, когато сме приели механизма за релокация и презаселване", заяви тя.

"За всеки бежанец са определени сумите, които се предоставят. Тази политика и мерки имат европейско финансиране. Националното съфинансиране е в рамките на 10%, в което е например преместването от мястото, на което пристигат, до съответната община", коментира министърът. Тя добави, че реалистичният период за интеграция на бежанците е 2 години, а има държави, които разчитат на мигрантите за осигуряване на работна сила. Бъчварова добави, че мигрантите биват задържани по-дълго в центровете за настаняване, за да се направят възможно най-добре необходимите проверки.

"България е поела ангажимент заедно с всички останали държави по механизма на релокацията за 1300-1400 бежанци и 100 човека по механизма за презаселване от Турция", поясни тя.

По време на блиц контрола в НС Бъчварова заяви, че от отпуснатите спешно на страната 160 млн. евро, 70% са за подобряване на охраната на границата и едва 12% ще отидат за мерки, свързани с вече пристигналите в България кандидати за убежище. Допълни, че плащанията ще започнат да идват, след като се уредят всички документи, бъдат приети условията да се обучават бежанците на език, да си намерят работа и т.н. Изброи и как ще се разпределят част от средствата: "14 млн. евро са за издръжка на персонал, храна, превод, охрана, медицинска и психологическа помощ. 5 млн. евро за преместване на един от домовете в София, защото е в прекалено лошо състояние". Бъчварова уточни, че са предвидени и 2 млн. за доброволно връщане на 1 000 бежанци в страните им.

На въпрос дали е възможно да ни бъдат върнати бежанци по Дъблинското споразумение, тя обясни, че засега общото решение е, че няма да има такова връщане. "Връщането не е в рамките на тази програма по интеграция на тези, които са релокирани или презаселени", допълни Бъчварова.

Dnevnik.bg