Григор Димитров беше само на две точки от загубата срещу французина Лука Пуи, но направи страхотен обрат и се класира за четвъртфиналите на турнира от категория "АТП 500" в Пекин.

Димитров изоставаше със сет и 3:5 във втория, а при 5:4 Пуи сервираше за място в следващата фаза. Българинът обаче показа характер, спокойствие и отлична физическа подготовка, за да върне пробива пасив в последния възможен момент, да направи перфектен втори тайбрек и да победи един от най-силно играещите тенисисти през 2016 г. с 6:7 (3), 7:6 (0), 6:4.

В спор за място на полуфиналите Димитров ще се изправи срещу победителя от мача между носителя на 14 титли от Големия шлем Рафаел Надал и френския квалификант Адриан Манарино.

Българският тенисист постигна втора победа от два мача срещу 22-годишния Пуи, който през последните осем месеца се придвижи от 91-ото до 16-ото място в световната ранглиста, игра четвъртфинали на "Уимбълдън" и US Open и полуфинал на мастърса в Рим.

Днешният двубой започна много по-добре за Григор Димитров. Българският тенисист стоеше солидно в разиграванията, докато Лука Пуи допускаше доста непредизвикани грешки в началото.

Димитров стигна до равенство в първите две подавания на французина, а в третото се добра до първата и оказала се единствена в сета точка за пробив. Световният номер 16 обаче успя да се спаси и да поведе с 3:2.

Димитров продължи да печели с лекота подаванията си, но и Пуи постепенно започна да напипва ритъма на началния си удар. Така се стигна до тайбрек, в който българинът допусна мини пробив при първия си сервис, за да изостане с 0:2.

В този момент Пуи намери първия си сервис и не позволи на съперника да се върне в гейма. Французинът получи три сетбола при 6:3, а грешка на Димитров доведе до втори мини пробив и край на сета още при първия.

В целия сет хасковлията загуби едва седем точки при свой сервис и спечели 16 от 50-те, които бяха разиграни в подаванията на Пуи. 22-годишният французин обаче сервираше по-добре в най-важните момент и измъкна първата част.

Ситуацията за Димитров стана още по-тежка, след като българинът допусна пробив в петия гейм на втория сет. До този момент Пуи дори не беше стигал до точка за пробив, но поредица от непредизвикани грешки от форхенд на съперника му донесоха аванс от 3:2.

Французинът затвърди предимството си за 4:2, а при 5:4 получи възможност да сервира за спечелването на двубоя. Той се доближи на две точки от победата при 30:15, но Димитров заигра много по-агресивно и успя да обърне гейма, връщайки пробива в последния възможен момент.

Пробивът повиши самочувствието на българина, който пое инициативата на корта и в последвалия тайбрек не даде нито една точка на съперника. Както и в мача със Стив Джонсън, Димитров показа по-здрави нерви и определено по-добра физическа подготовка от своя съперник.

Въпреки че вчера прекара 2 часа и 45 минути на корта, българинът се движеше по-добре и доминираше в разиграванията. Той проби за 3:2, затвърди предимството си и до края на изпусна своя аванс.

Единственият по-критичен момент в подаванията му беше при 5:4, когато сервираше за победата. Пуи поведе с 30:15, но Димитров проведе отлично следващите три точки и приключи двубоя при първия си мачбол след 2 часа и 25 минути игра.