Съветът за сигурност (СС) единодушно номинира бившия португалски премиер Антониу Гутериш за следващия генерален секретар на ООН, предаде "Ройтерс". Това бе очаквано, след като вчера постоянните представители на страните членки на СС обявиха, че са се обединили около фигурата на Гутериш за това кой да е следващото лице на организацията.

Очаква се Общото събрание, в което влизат 193 страни, да гласуват номинацията му следващата седмица. Мандатът на Гутериш ще започне на 1 януари 2017 г. 67-годишният португалец и бивш Върховен секретар на ООН за бежанците ще замести Бан Ки Мун, който изкара два мандата начело на организацията.

По-рано днес Бан Ки Мун одобри избора на негов наследник. ""Познавам много добре г-н Гутериш и смятам, че той е отличен избор", каза Бан в Рим, където се срещна с италианския президент Серджо Матарела.

Вчера Гутериш бе подкрепен от 13 държави членки на СС, а други две се въздържаха. Смята се, че една от тези две държави е Русия.

Изненадващо бързото решение на Съвета за сигурност породи въпроси какво стои зад промяната в позицията на Москва, която по-рано твърдеше, че иска следващият генерален секретар да е от Източна Европа.

Два дни преди гласуването с цветни бюлетини постоянният представител на Русия Виталий Чуркин подсказа, че окончателното решение на Съвета за сигурност може да бъде взето "много скоро". Тогава той заяви и че Москва иска следващият генерален секретар да е от Източна Европа и би се радвала, ако кандидатът е жена.

Изданието Pass Blue, което следи работата на ООН и има контакти в дипломатическите среди, цитира неназовани източници, според които подкрепата за Гутериш е била договорена посреднощ от Русия и САЩ, след като Кристалина Георгиева не е успяла да убеди Съвета за сигурност по време на неформално интервю на 4 октомври.

Вчера българският еврокомисар получи 5 гласа "за", включително от 2 държави постоянни членки, 8 "против", сред които 2 постоянни членки и 2 "въздържал се", един от които също е бил от постоянна членка на Съвета. На практика Георгиева е била изправена пред две заплахи за вето, но не се знае от кои държави. Неофициално се смята, че това са Русия и Китай.

В същото време директорът на ЮНЕСКО Ирина Бокова получи по 7 гласа "за" и "против" и 1 "въздържал се". По думите на репортерката на агенция "Франс прес" Каръл Ландри, две държави постоянни членки са били готови да ѝ наложат вето. Отново неофициално се смята, че става въпрос за САЩ и Великобритания.

Повечето издания в момента се питат какво е накарало Русия да отстъпи от позицията си и дали й е обещано нещо. Говори се за отстъпване на други високи постове в ООН, но тази хипотеза все още изглежда малко вероятна. Според Pass Blue по-скоро Москва като цяло е била по-благоразположена Гутериш да оглави организацията, отколкото някой от дългия списък кандидати от Източна Европа.

Dnevnik.bg