В знак на протест със задържането на турската писателка Аслъ Ердоган жени от цял свят ще четат откъси от нейни книги пред камера, съобщава БНР.

През август Ердоган, която е и част от ръководството на прокюрдския вестник "Йозгюр Гюндем", бе арестувана по подозрения за връзки с терористичната Кюрдска работническа партия (PKK). Тя e в тежко здравословно състояние и все още е в затвора.

Адвокатът ѝ нееднократно алармира, че престоят ѝ там ще я остави с "перманентни увреждания". Той разказа пред медиите, че Ердоган е в изолирана килия и не получава лекарства за болната си храносмилателна система. Тя е диабетик и има нужда от специална диета, но в затвора я хранят само с кисело мляко, допълва той. Писателката освен това е болна от астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), но не ѝ се позволява да излезе на открито.

Срещу Аслъ Ердоган, която е член на консултативния съвет на вестника, има предварителни обвинения в "членство в терористична организация" и "подкопаване на националната сигурност".

"Йозгюр Гюндем" беше закрит със съдебно решение заради разпространяване на пропаганда в полза на Кюрдската работническа партия (PKK), смятана за терористична организация от Турция, ЕС и САЩ.

След решението за закриване на изданието, бяха задържани общо 25 негови служители по подозрения за подкрепа към PKK. Вестникът има тираж от 7 500 броя.

Коя е Аслъ Ердоган

Родена в Истанбул, Аслъ Ердоган завършва колежа "Робърт" през 1983 г., а през 1988 г. - факултета по компютърно инженерство на Босфорския университет.

Работила е в Европейската организация за ядрени изследвания (CERN) две години, а изследванията ѝ там стават основа на доктората ѝ по физика. През 1996 г. Ердоган решава да се отдаде на писателската си кариера. На български е преведена книгата ѝ "Мъжът рапан и други произведения".

dnevnik.bg