Апокалиптична картина с надвисналите заплахи пред България очерта на годишната среща на общините премиерът Бойко Борисов. Вместо да каже защо се стигна до пълен провал на децентрализацията и какво предвижда бюджет 2017, както очакваха кметовете, Борисов изнесе лекция за заплахите в международното положение. Накрая той предупреди, че ако в тези условия властта му се разклати, "ви гарантираме изключително тежки времена”.

"В тази тежка предвоенна обстановка в света, ако не се вразумят великите сили, общините ще са едни от най-стабилните неща. Ако сега почнат да мятат ракети и бомби, няма да има нито детски градини, нито болници. Цели държави се заличиха от картата”, започна Борисов.

По думите му "дори граничар до граничар да сложим, докато войната върви, няма да има решение”. "Те (мигрантите, б. ред.) прииждат”, подчерта премиерът. Той отново повтори, че единственото, което "спасява” България и Европа, е споразумението с Турция, защото засега тя приема влезлите у нас мигранти обратно. Борисов призова още да се помогне и на Италия, защото там проблемите са "чудовищни” – влизат по 5000 – 6000 души на ден.

"Призовах и Джон Кери, и Лавров да намерят лош мир, но мир. Трябва да се установи и зона за сигурност в Либия, за да защитим Италия”, каза Борисов.

Втората огромна заплаха, очертана от премиера, е, че "в Европа вече няма пари”. Има огромна опасност европейските средства за сближаване, от които се ползва България, да бъдат сериозно орязани, за да бъдат пренасочени за справяне с бежанската криза и за районите на конфликти, каза Борисов.

Той правил сметка, че според гласуваните и обещани от европейските лидери средства за Африка (1.8 млрд. евро), за Афганистан (1.2 млрд. евро), за Йордания, Ливан и др. от бюджета на ЕС трябва да бъдат извадени 10 млрд. евро, които в момента ги нямало.

"Лека-полека се върви към закриване кохезионната политика. Те няма да кажат "спираме кохезионните фондове", но затова има финансови корекции”, каза Борисов. Вицепремиерът Томислав Дончев потвърди, че вариантите са два – или ревизия на бюджета на ЕС, или пренасочване на средства от финансовите корекции по европроектите към мигрантите.

Борисов очерта и климатичните промени, които създават природни бедствия, като друга заплаха пред държавата и общините.

"В тези условия, ако се разклатиме, ви гарантирам изключително тежки времена. Надявам се на повече мъдрост и отдавам всичко на емоциите от предизборната кампания”, заяви Борисов.

Той така и не отговори на очакванията на кметовете да коментира бюджет 2017, по който Националното сдружение на общините още преди месец е внесло предложенията си в Министерството на финансите.

Борисов не коментира и приетата преди месец от кабинета Стратегия за децентрализация, в която на практика се признава, че процесът търпи почти пълен провал. От НСОРБ се оплакаха, че са разочаровани, че от стратегията са отпаднали съществени промени. Борисов и министрите не коментираха и другата тревога на кметовете – че непрекъснато им се прехвърлят нови отговорности, без те да бъдат финансово обезпечени.

На кметовете Борисов обеща единствено да продължи програмата за саниране на частни блокове с по 1 млрд. лв. годишно и да направи магистрала "Хемус”.

"Много се изкушавах да направя „Черно море”, но това щеше да обрече Северна България на гибел. Колкото и да е трудно и скъпо, сега "Хемус” се проектира и се прави, и ще я направим”, каза Борисов.

Вицепремиерът Томислав Дончев пък се похвали, че до момента са договорени 30% от средствата по новата финансова рамка, а 4% са платени, включително 473 млн. лв. на общините по 754 договора.

Дончев обаче заяви, че е притеснен, че се очертава кръг от общини, които са успели да привлекат огромен финансов ресурс и като абсолютна стойност, и на глава от населението, докато други много изостават. По думите му това трябва да се промени, защото усвояването на еврофондовете не може да бъде чисто пазарен процес.

mediapool.bg