Днес Държавен архив - Шумен отвори врати за посетители, които желаят да се запознаят  с дейността на архива, с новата информационна система и дигитализационните проекти, както и с някои от по-ценните и интересни документи, подредени в изложба.

Поводът е 65 години от обнародването на Указ № 515 от 10.10.1951 г. на Министерски съвет на Народна република България, с който започва официалното изграждане на Националния архивен фонд. Шуменският държавен архив е създаден година по-късно – през 1952  и днес той разполага с над 4 000 архивни фонда и 236 648 архивните единици.

“Шуменският архив е един сред първите 12 в страната и е с най - богата документална колекция, съхраняваща изключително само оригинални документи и всеки един от тях е ценен и уникален”, сподели за ШУМ.БГ Антония Панева, началник- отдел „Държавен архив” - Шумен.

Тя уточни, че в новата информационна система, която позволява гражданите да търсят онлайн архивни документи, шуменският архив към момента е въвел описания на 14 431 архивни единици.

Днес във фоайето на архива бе открита изложба с някои от най-ценните документи, сред които последната снимка, направена на Алеко Константинов няколко часа, преди смъртта му, снимката на първия български оркестър, сформиран от Михай Шафран, която се счита, че е и първата снимка, направена в България от пътуващ унгарски фотограф, снимки на шуменски дарители и др.

Днес ще бъде обявен и читателят на годината, а по късно в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров” ще се състои тържественото честване, на което ще бъдат раздадени 58 благодарствени грамоти на институции, дарители и дългогодишни служители на архива.

ШУМ.БГ