Засега липсват доказателства, че в блок "Хан Аспарух" в Черно море има находище на газ или нефт, съобщава БНР във вторник.

Предстои информацията от първоначалните проучвания да бъде обработена и подадена в енергийното министерство, коментира пред държавното радио заместник-енергийният министър Жечо Станков.

"Това, което можем да споменем и е важно да го направим, е, че сондажът е успешно проведен като дълбочина и без каквато и да е вреда за околната среда, което беше много важно за нас. Сондажът, като индикативна дълбочина, която е подадена по книжата и предварителните заявки, е изпълнен с необходимата дълбочина, а това какви флуиди са намерени, ще получим по-късно, след като бъде обработена информацията и бъде предадена в Министерството на енергетиката, каквото е задължението на разрешението", застрахова се Станков по повод твърденията, че в този участък не са установени петрол или синьо гориво.

Според преподавателя в Минно-геоложкия университет доц. Щерьо Льомов най-вероятно резултатите от направените досега изследвания показват, че няма достатъчни количества газ и затова нищо не е обявено досега.

"Към този момент не може да се твърди убедено, че има газ, който ще служи за бъдещото развитие на газовата инфраструктура у нас. Липсата на новина, че има откритие, показва ниската перспективност на прокарания сондаж. Сондирането при тези дълбочини на морската вода е много скъпа дейност, така че, вероятно, тези, които ще инвестират в бъдеще, ще се замислят дали има необходимост и потенциал да бъдат вложени средства", заяви специалистът пред БНР.

Правителството подписа през август 2012 г. договор за проучване за залежи на нефт и газ в блок "Хан Аспарух" в Черно море с петролната компания "Тотал", която пое ангажимент да инвестира над 1 милиард лева за срок от 5 години. В този период трябва да бъдат направени две проучвания на голяма дълбочина – едното на 5000, а другото на 6000 метра. Друг голям инвеститор – "Шел", проучва за нефт и газ в района на Силистар.

mediapool.bg