Турция и Русия ще засилят военното си сътрудничество и контактите на разузнаването, съобщиха двамата президенти, цитирани от Би Би Си. Владимир Путин и Реджеп Ердоган са се съгласили, че е нужно да се достави помощ в сирийския град Алепо, където в момента се водят ожесточени сражения.

Москва и Анкара подкрепят различни страни в сирийската война – миналата година руската армия се включи на страната на режима на Башар Асад, докато според Ердоган той трябва да бъде свален от власт.

Конфликтът в Алепо обтегна отношенията между Русия и Запада. Вашингтон прекрати всякакви контакти с Москва заради офанзивата, която сирийската армия провежда с подкрепата на руската армия, а Париж заплаши да поиска Международния наказателен съд да разследва евентуалните военни престъпления в Сирия. Президентът Франсоа Оланд обмисля дали да не отмени срещата си с руския си колега Владимир Путин, уговорена за 19 октомври в Париж.

Този съюз демонстрира приликите между Турция и Русия, коментира дипломатическият кореспондент на Би Би Си Джонатан Маркъс. "И двете се чувстват изолирани, и двете са поели авторитарен курс, и двете са в лоши отношения с Вашингтон, освен това имат стратегически цели в Сирия, където ще се наложи да работят заедно."

По време на срещата си в Истанбул министрите на енергетиката на двете държави подписаха междуправителствено споразумение за изпълнение на проекта за газопровод под дъното на Черно море "Турски поток", предаде ТАСС, цитирана от БТА. Засега той е само за една от планираните четири тръби и тя ще захранва само турски потребители. Турция ще получи отстъпка от цената на руския газ.

"Обръщам внимание, че по този начин се движим към реализиране плановете на президента на Турция за създаване в страната на голям енергиен хъб", заяви Путин.

Министърът на енергетиката Александър Новак обясни, че сухопътният участък от "Турски поток" ще бъде собственост на турска компания, а морският – на руска. "Руската компания ще строи и притежава морския участък, сухопътният ще се владее за турските потребители от местна компания, най-вероятно от "Боташ", цитира думите му ТАСС.

Това засяга първата от планираните 4 тръби. Страните са се разбрали засега за две, като за втората ще бъде създадено съвместно дружество, но дори и в този случай морският участък остава руски.

dnevnik.bg