Чучело с образа на световноизвестния руски писател Александър Солженицин е било обесено пред входа на Музея на историята на ГУЛаг в Москва. Инцидентът е станал в събота вечерта, разказа говорителката на музея Анна Ропейко.

Двама младежи притичали и окачили чучелото на оградата на сградата и след няколко минути то е било свалено от охраната.

Директорът Роман Романов каза пред московска радиостанция, че възприема случката като "детска, отчасти хулиганска проява". По думите му администрацията на музея е решила да не съобщава в полицията за инцидента, защото не вижда с нещо да е застрашена работата им.

На снимка в "Туитър" обаче се вижда, че на куклата е окачено в рамка печатно послание от Революционния комунистически съюз на младежта.

Още в началото писателят, носител на Нобелова награда за литература, е наречен СоЛЪЖЕницин и е обвинен, че "безсъвестно ни лъга за ГУЛаг", че е "първи враг на Родината", а музеят продължава предателското му дело.

Солженицин е един от първите, описали мрежата от лагери за масови репресии от страна на болшевиките. ГУЛаг (Главно управление на наказателните лагери) възниква още през 1918 г. по инициатива на Владимир Ленин, разгръща се в обширна система в годините на Йосиф Сталин и е копиран в умален вид в контролираните от СССР държави в Източна Европа, включително в България. Никой не знае колко точно хора за преминали през тях и колко са загинали и избити, но със сигурност става дума за милиони.

Книгата на Солженицин "Алхипелаг ГУЛаг" (1973) става повод той да бъде лишен от съветско гражданство и изгонен от страната.

Заради сходните по тематика произведения "В първия кръг" (1968) и "Раково отделение" (1968–1969), той е отличен през 1970 г. с Нобеловата награда за литература.

dnevnik.bg