Англия прекъсна серията си от 14 поредни победи в световни и европейски квалификации след нулево равенство при гостуването на Словения.

Съставът, воден от Гарет Саутгейт, изигра разочароващ мач и единствено блестящите намеси на Джо Харт го спасиха от закономерна загуба.

Въпреки че капитанът Уейн Рууни беше оставен на пейката, играта на Англия отново не се получи. "Tрите лъва" нито бяха по-стабилни в центъра на полузащитата, нито имаха ясна идея как да преодолеят организираната отбрана на съперника.

В същото време словенските футболисти бяха изключително опасни в атака и създадоха множество чисти положения за гол, но гредите и непробиваемият Харт ги лишиха от победа и първо място в група F.

Англия остава начело в групата със седем точки, а Литва и Словения разделят второто място с по пет. Шотландия допусна тежка загуба с 0:3 при гостуването на Словакия и заема четвъртата позиция с пет точки. Словаците са пети с три, а Малта е на последното място с три поражения от три мача.

Саутгейт връчи капитанската лента на Джордън Хендерсън, а до него в центъра на полузащитата вместо Рууни застана Ерик Дайър. Даниел Стъридж беше поставен на върха на атаката, а зад него действаха Тио Уолкът, Деле Али и Джеси Лингард.

Англия започна мача с много добра атака в четвъртата минута, при която Уолкът изведе Стъридж зад защитата. Нападателят на "Ливърпул" обаче си пое лошо топката и след това вратарят Ян Облак успя да го изпревари, за да избие в корнер.

С това обаче на практика се изчерпаха всички интересни ситуации, които съставът на Гарет Саутгейт успя да създаде преди почивката. Въпреки че словенците много по-рядко владееха топката, големите опасности бяха пред английската врата.

В деветата минута словенците бяха изключено близо до гола. Ерик Дайър направи кошмарно връщане от централната линия към вратаря, а Роман Безяк пресече и се озова очи в очи с Харт. Бившият нападател на "Лудогорец" обаче не успя да преодолее стража на "Торино".

Пропускът на Безяк беше последван от разбъркване, при което топката стигна до Ясмин Куртич. Той оправи фалцов изстрел към десния ъгъл, но гредата му попречи да открие резултата.

Още преди да е изминала една минута от началото на втората част Словения организира страхотна атака, при която Йосип Иличич се измъкна зад отбраната, но опитът му да намери съотборник вляво се оказа неуспешен. Последва ъглов удар и точен изстрел с глава на Бощиян Цезар, но Джо Харт спаси.

Стигна се до нов корнер, при който английската отбрана отново действа неориентирано и позволи на Куртич да стреля с глава. Харт обаче направи изумително спасяване. Той първо прати топката в гредата с лявата си ръка, а след това я изби с дясната.
В 58-ата минута Иличич отправи хубав изстрел от дистанция с левия крак, но топката премина малко встрани от дясната греда. Пет минути по-късно се стигна до първото спасяване на Ян Облак. Андрос Таунзънд нанесе фалцов изстрел с левия крак, но стражът на "Атлетико" се разтегна и изби.

В 69-ата минута Хендерсън направи груба грешка в опит да върне назад за Гари Кейхил. Иличич пресече, измъкна се от бранителя на "Челси" и се озова сам срещу Харт, но английският вратар направи поредното си решително спасяване.

В последния четвърт час на терена се появи Рууни и малко след влизането си капитанът на Англия отправи опасен изстрел от границата на наказателното поле, но малко го раздели от целта.

В 82-ата минута Облак направи второто си и последно спасяване. Лингард отправи мощен изстрел от дистанция, но вратарят на "Атлетико" изби в корнер. Далечните удари се оказаха и единственият начин, по който англичаните успяха да притеснят по някакъв начин словенския вратар в този мач.
В група С Германия спечели безпроблемни три точки срещу Северна Ирландия след домакински успех с 2:0. Бундестимът взе трета победа от три мача и все още не е допуснал гол от началото на квалификациите.

Тимът на Йоахим Льов започна двубоя със силен натиск и още до 17-ата минута си осигури трите точки срещу северноирландците. В 13-ата минута Месут Йозил изостри атаката с пас към Томас Мюлер, който веднага продължи към Юлиян Дракслер. Халфът на "Волфсбург" овладя топката и с премерен удар от границата на наказателното поле я прати в долния десен ъгъл.

Четири минути по-късно Матс Хумелс надскочи противниковите играчи след центриране от корнер и продължи топката с глава към Сами Кедира, който на два метра от голлинията я довкара във вратата. След това Германия изцяло контролираше играта и имаше още доста възможности за попадение, но ги пропиля.