На среща с шуменци кметът на община Шумен Любомир Христов представи приоритетите пред неговия екип през последните 11 месеца управление. В срещата участва и заместник-кметът по социална политика и здравеопазване д-р Светлана Маркова, съобщиха от общинския пресцентър.

Любомир Христов обясни в какво състояние е заварил общината в края на миналата година и какво е направил новият кметски екип за 11 месеца управление. Той припомни, че е наследил близо 25 милиона лева задължения, недовършени и лошо изпълнени европроекти. „Имаше опасност да загубим и 26-те милиона по „Региони в растеж“, нямаше издадено нито едно разрешение за строеж. Общината трябваше да плати 4 млн. лв. непризнати разходи по водния цикъл, а ако не бяхме фазирали проекта за пречиствателна станция за отпадъчни води, щяхме да загубим 49 млн. лв. Близо 300 000 лева  сме платили по стари дела. Нямаше нито един подготвен блок за саниране по националната програма.“

По думите му, най-важните задачи пред новия кметски екип, са били доизграждането на пречиствателната станция за отпадъчни води, подготовката за пречиствателната станция за питейни води, за многофункционалната зала, поетапното възстановяване на уличното и парковото осветление на местата, където години наред е било повредено, обезопасяването на алеи, паркове, подрязване на опасните дървета, преструктуриране на предприятията и  създаване на ново предприятие по чистотата, за да се намалят разходите за тази дейност. Той припомни, че около 5 млн. 700 000 лева е плащала общината годишно на предишния концесионер. В момента новите фирми, които са наети, извършват тази дейност за 2 млн. и 200 000 лева, докато общината поеме изцяло дейността.

Прави впечатление, че наистина се работи за града, споделиха участници в срещата от Пенсионерски клуб №4. Те обаче поставиха и въпроси пред общинската администрация за сметосъбирането,  за недостига на казани за битовите отпадъци и трудното обслужване на някои от съдовете. Предложиха да се ограничи движението и паркирането на автомобили в централната част на града, да се завиши контролът към велосипедистите по пешеходната алея и в градската градина и да се регулира движението на площад “Кристал”, за да не се получават задръствания.  Хората поискаха да се отделят повече средства за маркировка и ремонт на улиците и тротоарите и за по-добра организация при зимното почистване. Според тях и шуменци трябва да се ангажират по-активно в различни обществено-полезни дейности и да бъдат по-отговорни към опазване на общинската собственост и чистотата на града.

„И аз искам да има асфалтирани и осветени улици, хубави тротоари, градът ни да бъде по-чист, но за съжаление средствата, с които разполагаме през тази година, са твърде ограничени. При подготовката на бюджетите за следващите години предвиждаме да се заделят повече пари за ремонти и благоустрояване. За асфалтиране на част от улиците в кварталите и за подновяване на тротоарите и уличното осветление общината ще получим и европейски средства по програмата “Региони в растеж”. Колкото до казаните, те са временно поставени, докато дейността се извършва от фирмите, които наехме. До една година общинското предприятие ще поеме част от работата, а в последствие и цялата дейност по чистотата. Тогава общината ще закупи нови съдове, които ще бъдат по-удобни и по-лесно използваеми. Искам да призова обаче и гражданите да използват по предназначение съдовете за смесени битови отпадъци, за разделно събиране и да не струпват боклуци около тях. Нека всички да направим усилие да пазим града си чист. Постепенно ще регулираме и броя на казаните. За паркирането смятаме да създадем „синя зона“, ще повишим и контрола спрямо велосипедистите по пешеходната част“.

От д-р Светлана Маркова пенсионерите поискаха да бъде променен режимът за работа на пенсионерските клубове, така че да бъдат отворени в почивните и в празничните дни. Д-р Маркова обясни, че до следващата седмица очаква  клубовете да направят своите предложения, които да бъдат обсъдени в комисиите и гласувани на заседание на Общинския съвет.

ШУМ.БГ