Правителството на Холандия възнамерява да подготви закон, който ще легализира т.нар. подпомагано самоубиство за онези, които смятат, че животът им е приключил без да е задължително тези хора да са неизлечимо болни.

Страната е първата, узаконила евтаназията през 2002г., но само за пациенти, за които се смята, че страдат от непоносима болка без надежда за излекуване.

В писмо до парламента министрите на правосъдието и здравеопазването казват, че подробностите за новия закон тепърва ще се уточняват. Но хората, "смятащи след внимателно обмисляне, че животът им е свършил, трябва, при строги и внимателно изработени критерии, да получат възможност да приключат живота си по достоен за тях начин".

Критици на евтаназията вече казват, че практиката в Холандия вече е излязла от първоначалните рамки и се прилага и за хора с психически заболявания и деменция.

В обществото обаче цари масова подкрепа и през изминалото от узаконяването ѝ време ръстът е двуцифрен през всяка година. През 2015г. помощта на лекари за асистиране на доброволно самоубиство са потърсили 5516 души, или 3.9% от всички смъртни случаи в страната.

Здравният министър Едит Скиперс пише в писмото, че "понеже желанието сам да избереш кога да сложиш край на живота си идва при възрастните хора, новата система ще бъде ограничена да се прилага само за тях". Конкретна възрастова граница обаче не се посочва.

В новия закон ще има различни механизми за защита от злоупотреби, вкючително проверка от трета страна, външен преглед на мотивите и надзор. Плановете са проектозаконът да бъде съставен до края на 2017г.

dnevnik.bg