Правителството на Япония заяви, че замразява финансирането на ЮНЕСКО в знак на протест против решението на организацията да включи документи за клането в китайския град Нанкин през 1937 году в Списъка на световното наследство, съобщи ТАСС.

Решението да се замрази японската вноска в бюджета на организацията е взето след комплексна оценка на различни фактори, заяви на пресконференция в Токио външният министър Фумио Кишида, цитиран от ТАСС.

Още през октомври м. г. Япония даде да се разбере, че може да прекрати финансирането на ЮНЕСКО, припомня ТАСС. Това би било тежък удар за организацията, понеже Токио осигурява 10.8 на сто от бюджета й, отбелязва агенцията.

Миналата година по предложение на Китай в списъка на програмата за защита на световното документално наследство бяха включени архивни материали за разправата на японската армия през 1937 г. след щурма на Нанкин, който тогава е китайска столица. Тогава японското министерство на външните работи заяви, че представените от Китай документи изопачават историята и са едностранчиви. Токио признава факта за масовите репресии в Нанкин, но настоява, че за броя на жертвите няма потвърдени данни и по въпроса има различни мнения и затова е нередно да се признават само документи, отразяващи позицията на Пекин.

Токио предупреди, че ще настоява за реформа на ЮНЕСКО и за промени на системата за регисриране в списъците на световното наследство. Сега Япония възразява срещу заявките от обществени организации за включване на материали, свързани с насилствено набиране на жени в походни публични домове на японската императорска армия на окупираните територии през първата половина на миналия век.

През 2011 г. от финансирането на ЮНЕСКО се отказаха САЩ, Канада, Израел и други страни в протест срещу приемането на Палестина в организацията.

mediapool.bg