ДОСТ поиска нова Конституция и очаква от новия президент да бъде общественият лидер на национални демократични дебати за създаването на нов основен закон.

Повод за реакцията на партията на Лютви Местан е решението на Конституционния съд, с което той остави давността за престъпления, извършени по време на комунистическия режим. От движението предполагат, че конституционните съдии са се позовали на текста от Конституцията, според който никой не може да бъде съден два пъти за едно и също нещо.

"Българската Конституция трябва да се измени, за да стане възможно не само въздаването на справедливост, но и да се снеме петното на историческа вина, лепнато на целия български народ заради отменената давност за престъпленията на комунистическата партия. Необходими са нови национални дебати за нова демократична Конституция", пише в позицията.

"Вече втори ден цари пълно мълчание от страна на политическите сили. За левите е естествено, но мълчат и десните. В това число и вносителите на измененията в Наказателния кодекс. Мълчи и ДПС, макар законът да включваше и престъплението Възродителен процес. Мълчание, което застрашително се натрупва към мълчанието, с което бяха съпроводени и изборите за Руска Дума в окупирания Крим", пише в позицията на ДОСТ. Според партията е "абсолютно неприложимо и неприемливо", при който решенията на съда не трябва да се коментират.

"Става въпрос за фундаментална ценност – справедливостта. Когато правото влиза в противоречие с морала, следва да се промени правото, защото моралът не може да се превърне в "жертвен агнец" на правото, пък било то и конституционно. Ако е необходимо, Конституцията следва да се измени, защото самата идея, че е възможно да остане ненаказано престъпление, ерозира принципа за върховенство на закона, т.е. за справедливостта", пишат от ДОСТ.

Според тях се дължи "активно "гражданско и политическо демократично действие" пред "паметта на хиляди убити, пред болката на стотици хиляди наследници на жертвите. Но в бившите комунистически страни и най-вече в България над извършителите на политически престъпления стоят като странен чадър за защита конкретни конституционни текстове.

Според ДОСТ решението на Конституционния съд е в дълбоко ценностно противоречие с разпоредбите и духа на международните договори на ООН, както и с Декларацията на 41то Народно събрание от 28.10.2009г., осъждаща опита за насилствена асимилация на българските мюсюлмани, в която това престъпление се определя като форма на етническо прочистване.

Дневник