САЩ представят Русия като враг, за да отвлекат вниманието от вътрешните си проблеми. Това заяви руският президент Владимир Путин в Индия след срещата на върха на страните от БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, предаде ТАСС, цитирана от БТА.

"САЩ имат много проблеми. В такива условия мнозина прибягват към проверената система за отвличане на вниманието на избирателите от собствените проблеми. Смятам, че сега точно това наблюдаваме. Целта е нацията да се обедини в борбата с врага. Образът на врага в лицето на Иран и иранската ядрена заплаха, изглежда, не беше особено ефективен, с Русия е по-интересно. Според мен тази карта сега активно се разиграва", коментира Путин.

"Мислите, че отношенията ни със САЩ се промениха заради Сирия ли? Не, не заради Сирия, а заради опита на една страна да наложи собствените си решения на целия свят", подчерта той.

Държавният глава заяви още, че Русия "не е против тази страна, а против вземането на едностранни решения, които не са обмислени докрай и не вземат предвид историческите и културните особености на една или друга страна, дори ако в тази страна има конфликти и противоречия". Допълни, че Ирак и Либия никога не са били центрове на тероризъм, а са се превърнали в негов развъдник след ликвидирането на държавните им структури, което е довело и до масови бежански потоци.

Наложените на Русия санкции заради действията й в Сирия или Украйна "нямат за цел да решат нещо, а да спрат укрепването на Русия като пълноценен участник в международната дейност. Ако не беше Украйна, щеше да се измисли нещо друго. Целта е просто да се изработи политика на сдържане на Русия. Тази цел няма да бъде постигната", заяви Путин.

Той изрази надежда, че след изборите в САЩ отношенията между двете държави ще бъдат възстановени.

Русия не търси конфронтация със САЩ и не възнамерява да влияе върху хода на предизборната й кампания, тъй като не знае каква линия ще избере един или друг кандидат след победата си, заяви Путин в отговор на обвиненията на Вашингтон, че Москва се опитва да се меси в предизборната кампания на страната на кандидата на републиканците Доналд Тръмп.
Готов съм да работя с всеки американски лидер, който има желание за сътрудничество с Русия.
"Госпожа Клинтън избра агресивната реторика и агресивната позиция спрямо Русия. Господин Тръмп, напротив, призовава към сътрудничество, поне в борбата с тероризма. Разбира се, че ние приветстваме всеки, който иска да работи с нас, и смятаме за погрешно положението, когато ни принуждават да се караме с някого и в този смисъл да създаваме заплахи и за самите нас, и за целия свят", коментира руският президент.

По-рано медии в САЩ цитираха разузнавачи, според които Белият дом обмисля безпрецедентна кибератака срещу Русия като отмъщение за предполагаемата намеса на Москва в предизборната кампания в САЩ. Запитан в тази връзка, американският вицепрезидент Джо Байдън каза, че става дума за "изпращане на послание" до Кремъл. Това щяло да стане в подбран от Вашингтон момент и ще цели максимален ефект.

"От нашите американски приятели може да се очаква всичко, което им е угодно", заяви президентът на Русия в коментар на заявлението на Байдън.

"Нима не знаем, че официалните служби на САЩ шпионират и подслушват всички? Това е вече добре известно на всички отдавна, това не е никаква тайна и доказателства има достатъчно, за него се харчат милиарди долари – ЦРУ работи, АНС (Агенция за национална сигурност на САЩ – бел. ред.) работи, други служби", заяви руският президент.

По думите на Путин американската страна следи не само своите противници, но и най-близките си съюзници. "Така че какво е новото тук? Нищо. Единствената новост е, че за първи път на високо ниво САЩ признават: първо – че се занимават с това, и второ – в известна степен заплашват, което, разбира се, не отговаря на нормите за международни съобщения", добави държавният глава.

Дневник