Над 80 състезатели, разделени в 8 възрастови групи, участваха в състезанието по планинско колоездене „Шуменско плато 2016“.

Домакин и основен организатор на надпреварата е велоклуб „Илчов баир“ с подкрепата на Община Шумен, Природен Парк Шуменско плато, Български Колоездачен Съюз и Републиканската Съдийска Колегия по колоездене. .

„Състезанието мина отлично. Много добре по трудното трасе се справиха най-малките участници, тези от 12 до 14 години“, каза за ШУМ.БГ двигателят на колоезденето в Шумен Анелия Карагьозян.

Тя допълни, че надпреварата се е реализирала и благодарение на много местни фирми и спонсори, които са осигурили за състезатели и публика храна, напитки, млечни продукти, хранителни добавки, спортно облекло, вело части и др.

Заради ангажименти с организацията домакините на състезанието от велоклуб „Илчов баир“ имаха по-малко участници по трасето на „Шуменско плато 2016“, което бе последен кръг от "Български XCO серии" за този сезон.

Сега предстои БКС да изчислят резултатите от всички кръгове през годината и да обявят медалистите, като с оглед представянето им през годината шуменци имат всички шансове да са сред тях.

Днес в района на ТВ кулата на платото групите колоездачи преминаха различен брой обиколки според регламента на Международния Колоездачен Съюз за дисциплината Крос кънтри олимпик.

Най-много - 5 обиколки с по 220 м положителна денивелация - трябваше да преодолеят мъжете на възраст между 18 и 30 години. Най-малките участници, на възраст 12-14 години въртяха 1 обиколка.

Победител в тази категория стана Валентин Стефанов от „Янтра-Исполин“ Габрово. Гавраил Стефанов от същия клуб финишира първи при юношите - 15-16 г. При състезателите 17-18 г. най-бърз по трасето бе Данаил Цветков от клуб „Устрем“ Варна.

В категорията Мъже U23 победител стана Лъчезар Ангелов  от „Ram Bikes“, а в категория Мъже елит първи бе Емил Стойнев от СК „София“. Второто място в категорията зае Димо Желев от „Илчов баир“, а четвърти се нареди съотборникът му Захари Николов.

Жеко Стойчев от „Green way“ финишира първи в най-многобройната категория Мъже 30+, където участваха над 20 състезатели. Второто място в тази оспорвана надпревара остана за Борислав Йорданов от „Илчов баир“. При мъжете над 45 години първото място спечели Николай Дянков от „Янтра-Исполин“.

Най-бърза при дамите, които караха две обиколки, днес бе Ирена Стефанова от „Илчов баир“, а втора се нареди съотборничката й Лили Ангелова.